NAPCORE - koordinacijski mehanizam podatkovnih platformi o mobilnosti

National Access Point Coordination Organisation for Europe / NAPCORE koordinacijski mehanizam formiran je u svrhu usklađivanja više od 30 platformi, koje sadrže podatke o mobilnosti diljem Europe.
 
NAPCORE video >>>
 
Funkcionalna struktura NAPCORE koordinacijskog mehanizma

EUROPSKA DIREKTIVA O INTELIGENTNIM PROMETNIM SUSTAVIMA
 
NAPCORE PROJEKT
 
EUROPSKA POKRIVENOST
 
ITS Direktiva 2010/40/EU i njezine delegirane uredbe zahtijevaju da svaka europska država članica mora uspostaviti Nacionalnu pristupnu točku (NAP) za podatke o kretanju.

Trenutno je dostupno više od 30 operativnih Nacionalnih pristupnih točaka, u gotovo svim državama članicama EU-a (i šire), putem kojih su objavljeni podaci o svim vidovima mobilnosti dostupni javnostima.






























 
Razlog pokretanja projekta Nacionalne koordinacijske točke pristupa za Europu (NAPCORE), jest činjenica da na području EU, odnoso, u državama članicama sučelja postojećih NAP-ova za postavljanje i pristup podacima nisu ujednačena (kao niti korišteni formati podataka i usvojeni standardi), stoga je pokrenut projekt (NAPCORE), s ciljem boljeg usklađivanja.

NAPCORE je sufinanciran u okviru Instrumenta za povezivanje Europe.

NAPCORE je pokrenut kao koordinacijski mehanizam za poboljšanje interoperabilnosti Nacionalnih pristupnih točaka kao okosnice europske razmjene podataka o mobilnosti.

NAPCORE poboljšava interoperabilnost podataka o harmonizacijom i usklađivanjem standarda podataka o mobilnosti, na području Europe.

NAPCORE povećava pristup i proširuje dostupnost podataka vezanih uz mobilnost koordiniranim pristupom podacima i boljom harmonizacijom europskih NAP-ova.

NAPCORE osnažuje Nacionalne pristupne točke i nacionalna tijela definiranjem i provedbom zajedničkih postupaka i strategije, jačanjem položaja i uloge NAP-ova, podupirući korake prema stvaranju rješenja na razini cijele Europe, kako bi se bolje olakšala upotreba podataka na razini cijele EU.
NAPCORE je stvoren u duhu konzultacija i suradnje.

Uključuje 36 sudionika: 33 korisnika iz 26 država članica EU i 3 pridružena partnera i 37 provedbenih tijela.

Početno vrijeme provedbe Programske podrške je do kraja 2024. godine, ali cilj je uspostaviti dugotrajnu platformsku organizaciju.