U Zadru počelo savjetovanje o pomorskom dobru

Slika /arhiva/zd-VladimirIvanov.jpg

Dvodnevni skup o temi "Pomorsko dobro", na kojemu sudjeluje oko 200 stručnjaka i djelatnika državnih institucija, počeo je danas u Zadru.

Na skupu, koji je organizirao Inženjerski biro u suradnji s Ministarstvom pravosuđa, raspravljat će se, uz ostalo, o predstojećim izmjenama Zakona o pomorskom dobru, pilot-projektu registracije pomorskog dobra i praksi sudova koja se odnosi na pomorsko dobro.

Na početku skupa okupljenima se obratila ministrica pravosuđa Ana Lovrin kazavši da samo na prvi pogled Jadransko more, obalna zona i otoci izgledaju neuništivi, ali u stvarnosti ti su prostori izloženi negativnom utjecaju ljudskih djelatnosti.  Negativne procese ubrzava fizičko uništavanje obale, posebice bespravna gradnja i betonizacija, upozorila je.

Stoga je važno koordiniranim naporom svih nadležnih institucija zaštititi more, obalu i otoke, odnosno pomorsko dobro. Nije pritom važno imati samo čisto more za turizam, rekla je ministrica Lovrin, nego i čiste evidencije s evidentiranim pomorskim dobrom.

Sve dok se ne uspostavi čista evidencija pomorskog dobra, neće biti moguće izdavati koncesije, a onda ni ostvarivati gospodarske koristi od pomorskog dobra, istaknula je ministrica pravosuđa.

Sveukupno sređen katastar pretpostavka je za pravnu sigurnost na pomorskom dobru, naglasila je ona. RH mora poduzeti sve da zaštiti pomorsko dobro, a da bi to mogla, prvo ga mora ucrtati, zaključila je ministrica Lovrin.

U nastavku skupa državni tajnik za more u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka Branko Bačić, koji je nastupio umjesto najavljenog ministra Božidara Kalmete, rekao je da postojeći Zakon o pomorskom dobru iz 2003. nije u potpunosti riješio sve probleme koji se javljaju oko toga pa će ga biti nužno izmijeniti ili dopuniti.

Pomorsko dobro je prevažan segment da bismo se mogli ponašati nonšalantno, rekao je Bačić. Hrvatska želi uspostaviti pravnu sigurnost na tom prostoru kako bi to opće dobro bilo u općoj uporabi, a ne da svatko radi kako se sjeti. Naprosto, RH s tim područjem mora početi gospodariti, a da se pritom ono ne devastira, istaknuo je Bačić.

Po njegovim riječima, problemi pomorskog dobra počinju već od činjenice da nema sustavno uređene granice pomorskog dobra i država ne može pobjeći od odgovornosti da riješi pitanje granica.

Samo pet posto obale definirano je  pomorskim dobrom, a i tamo gdje su utvrđene granice, nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi unutar zone pomorskog dobra. Stoga je nužno žurno djelovati u tom smjeru, rekao je
Bačić. (Hina)
 



Pisane vijesti