Tri konzorcija u izboru za izradu studije nautičkog turizma

Slika /arhiva/Croatia017.jpg

Tri domaća konzorcija predstavila su danas u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka koncepciju izrade Studije nautičkog turizma Republike Hrvatske za koju je Ministarstvo raspisalo javni natječaj 11. travnja 2005, a Stručno povjerenstvo za nabavu otvorilo ponude 12. svibnja 2005.

Na temelju današnje prezentacije Radna skupina za izradu Strategije ocijenit će dodatne kriterije tražene u natječajnoj dokumentaciji, dok će Stručno povjerenstvo, kojeg čine djelatnici Ministarstva, u zakonskom roku od 30 dana nakon pregleda svih elemenata ponude (sposobnost ponuditelja, sukladnost ponude natječajnoj dokumentaciji, bodovanje svih kriterija) donijeti odluku o konačnom odabiru najpovoljnije ponude.

Nakon uvođenja novih mjera u nautičkom turizmu s ciljem suzbijanja crnog čartera, uvođenja visokih standarda ekološke zaštite Jadrana i povećanja sigurnosti plovidbe resorno Ministarstvo krenulo je u izradu Studije razvoja nautičkog turizma i za tu namjenu osiguralo milijun kuna. Ta bi strategija, prije svega, trebala odgovoriti na pitanja ukupnog održivog kapaciteta vezova na Jadranu, njegove strukture i distribucije.  Kako je istaknuo državni tajnik za more Branko Bačić, studija će biti podloga za izradu cjelovite Strategije nautičkog turizma kojeg će resorno Ministarstvo uputiti hrvatskoj Vladi. 

«Studija razvoja nautičkog turizma RH» treba dati cjelovitu sliku njegova dosadašnjeg i budućeg razvitka, posebice u odnosu na raspoloživu prirodnu i svekoliku infrastrukturnu, funkcionalnu, organizacijsku i gospodarsku osnovu, njen sadržaj, prostorni razmještaj, dostupnost, kvalitetu i održivost, odnosno prostorno-eksploatacijsku prihvatljivost obzirom da svaki daljnji neosmišljen i nekontroliran razvitak nautičkog turizma može postati ozbiljnom prijetnjom dugoročnog očuvanja naše atraktivne obale i željene i moguće cjelovite gospodarske valorizacije.

Svoje ponude za izradu Studije na javnom natječaju dali su:

  • konzorcij 1:
    - Hrvatski hidrografski institut
    - Institut za turizam
    - Urbanistički institut Hrvatske d.d .
  • konzorcij 2: 
    - Inženjerski biro d.d.
    - Sveučilište u Rijeci
  • konzorcij 3:
    - Institut građevinarstva Hrvatske
    - Institut za oceanografiju i ribarstvo Split 
  • Jurcon projekt d.o.o.  koji je imao nedostatnu ponudu.

Hrvatska danas raspolaže sa 46 marina ukupnog kapaciteta od 15.407 vezova u moru i 5.618 mjesta na kopnu, a lani su hrvatske luke nautičkog turizma ostvarile 14 postotni rast dolazaka turista. 



Pisane vijesti