Tekućine kupljene u hrvatskim zračnim lukama mogu u zrakoplove u zračnim lukama EU-a

Slika /arhiva/eu_flag1.jpg

Europska komisija u petak je usvojila regulativu kojom je putnicima zrakoplova s polazištima u šest hrvatskih zračnih luka dopušteno nošenje tamo kupljenih tekućina, aerosola i gelova u svojoj ručnoj prtljazi prilikom transfera u nekoj od zračnih luka unutar Europske unije, priopćeno je iz Komisije.

Prema toj odluci Komisije, putnici s polazištem iz zračnih luka Dubrovnik, Rijeka, Pula, Split, Zadar i Zagreb neće kod prelaska u drugi zrakoplov unutar EU morati vaditi tekućine kupljene u navedenim zračnim lukama iz svoje ručne prtljage.

"Ovo je važan korak koji će putnicima prištedjeti neugodnosti prilikom transfera, istodobno ne dovodeći u pitanje sigurnost" kazao je Antonio Tajani, povjerenik EU za transport. "Komisija je odobrila izuzeće za tekućine kupljene u navedenim hrvatskim zračnim lukama nakon što su hrvatske vlasti dokazale da su njihove sigurnosne mjere jednako dobre kao i naše", dodao je.

Radi se o drugoj dosadašnjoj primjeni, nakon Singapura, regulative koja omogućava izuzeće od propisa koji zabranjuje nošenje tekućina kupljenih u zračnim lukama trećih zemalja dalje od točaka sigurnosne provjere.

U odgovoru na ozbiljnu prijetnju zračnom prometu od tekućih eksploziva, Komisija je u listopadu 2006. usvojila regulativu koja zabranjuje putnicima nošenje veće količine tekućine dalje od točaka sigurnosnih provjera u zračnim lukama kao i njihovo unošenje u zrakoplove.

To znači da putnici u transferu ne smiju sa sobom nositi tekućine kupljene u zračnim lukama izvan EU, a kako nisu u stanju sporne tekućine pohraniti u svoju prtljagu, prisiljeni su ih baciti, što izaziva negodovanje putnika i komplicira provjere.

Komisija je stoga usvojila regulativu koja omogućava odobravanje izuzetaka od toga pravila, pod uvjetom da su sigurnosni uvjeti u zračnim lukama trećih zemalja dokazano na razini onih u EU.

Izuzeća se zemljama dodjeljuju pojedinačno, a Komisija se nada da će uz njihovu aktivnu suradnju biti u stanju odobriti izuzeće svim zemljama na koje se zabrana odnosi. (Hina/Reuters) 
 



Vijesti iz medija