- Objavljeno: 04.01.2008.
Rudolf: Neka svatko lovi u svom moru
Neka svatko lovi u svom moru, rekao je zaključno akademik Davorin Rudolf sudjelujući u jutrošnjoj emisiji "Poligraf" Hrvatskog radija koja je bila posvećena ZERP-u i njegovoj provedbi.
Rudolf, stručnjak za međunarodno pravo, rekao je kako ga žalosti i iritira kampanja koja se provodila ne samo u hrvatskim medijima nego i na političkim razinama sa svrhom da se ZERP ne primijeni.
"To nazivam mentalitetom prestrašene države", ustvrdio je, a kao primjer manipulacije javnosti naveo primjer televizijske prezentacije zapisnika sastanka trojice državnih tajnika u Bruxellesu 2004. koji se naširoko citirao, ali se prešućivalo kako u njemu stoji da je Hrvatska spremna odmah pristupiti pregovorima o zaključenju strateškog ugovora u području ribarstva s EU. Naveo je kako od potpisa na taj famozni zapisnik ni Bruxelles, ni Italija, ni Slovenija nisu željele ništa poduzeti da se zaključi takav ugovor, premda je s Hrvatskom održano sedam rundi pregovora.
Italija je, kao što je poznato, u međuvremenu proglasila svoj ekološki pojas, a Slovenija protupravno gospodarski pojas (jer slovensko more zatvaraju mora Hrvatske i Italije pa taj fantomski slovenski pojas nije u izravnoj vezi sa slovenskim kopnom i morem, kako to zahtijeva međunarodno pravo) i ribolovno more.
Neutemeljen je strah Slovenije da će naš ZERP prejudicirati hrvatsko-slovensku granicu na moru, jer u svim hrvatskim dokumentima, kako napominje Rudolf, stoji kako je granica ZERP-a privremena dok se ne utvrdi konačna morska granica sa Slovenijom.
Rudolf je upozorio kako EU cinično i često selektivno primjenjuje međunarodno pravo, jer su sve države članice EU, osim Grčke, proglasile neki oblik ZERP-a. A Hrvatskoj se to ne dopušta, rekao je, dodavši da Hrvatska, dok ne postane članicom EU, treba tu integracijsku cjelinu tretirati kao partnera.
Državni tajnik za more Branko Bačić, sudjelujući u emisiji, izjavio je kako će hrvatska država jednako reagirati na krivolov u ZERP-u, kao i u teritorijalnom moru.
Rekavši kako ne smatra da je predsjednik države propustio što još nije imenovao zapovjednika Obalne straže, jer za to ima vremena do travnja, Bačić je ustvrdio kako s našom opremom možemo nadzirati ZERP te kažnjavati one koji se protivno hrvatskim propisima zateknu u tom pojasu. Istaknuo je kako će se kroz pregovore riješiti pitanje ribolova u ZERP-u te da će se ubrzati obnova naše ribolovne flote gradnjom 46 brodova, uz pomoć države i kredita HBOR-a.
Smatra bitnim što je ZERP stupio na snagu, što smo u postupku pregovora s EU, što se vodi računa o nacionalnim i interesima ribara, ali napominje kako ne bismo smjeli ugroziti pregovore o ulasku u EU.
Tonči Božanić, predsjednik Ceha ribara, rekao je kako se u ZERP-u primjenjuju hrvatski ribolovni propisi. Naveo je kako su na susretu ribara u studenome prošle godine na Pagu predložili da se uvede moratorij na ribolov u ZERP-u na vrijeme od šest mjeseci, što bi pridonijelo oporavku toga devastirana pojasa, a do tada da se usuglase pravila ribolova. (Hina)