Projekt SEETAC predstavljen u Europskom parlamentu

Slika /arhiva/seetac 10_10.jpg

U Europskom parlamentu uspješno je predstavljen projekt SEETAC naziva "Jačanje prometne mreže u jugoistočnoj Europi: Put naprijed prema Europskoj integraciji", u organizaciji Središnje europske inicijative (CEI) i Komisije za promet i turizam Europskog parlamenta na čelu sa Antoniom Cancianom.

Cilj sastanka bio je analiza   trenutnog stanja prometne mreže na području  Zapadnog Balkana te njegov postupak pristupanja prema integraciji EU prometne mreže. Također dat je uvid u trenutne EU prometne revizijske procese i instrumente sa naglaskom na značaj SEETAC-a.

Na sastanku su prisustvovali Carlo Fortuna koordinator SEETAC-a, predstavnici Slovačke, Rumunjske i Austrije u Europskom parlamentu,  Antonio Cancian (Komisija za promet i turizam Europskog parlamenta), EU Opće uprave za promet i Opće uprave za proširenje, zajedničkog tehničkog tajništva programa za jugoistočnu Europu, nacionalni i regionalni predstavnici EU te brojne prometne asocijacije i udruženja.

U uvodnom dijelu sastanka Gerhard Pfanzelter glavni tajnik CEI-a, naglasio je ulogu Središnje europske inicijative za zemlje koje nisu članice EU u kontekstu njihovog pristupanja.  Mišljenja je kako projekt  SEETAC  zajedno sa svojim glavnim partnerom (CEI) u projektu uspješno upravljaju i provode politiku proširenja EU.

Predstavnici zemalja SEETAC-a upoznali su članove Europskog parlamenta, predstavnike EU-a kao i druge bitne sudionike: nacionalne i regionalne predstavnike EU, Prometne asocijacije i Prometnih udruženja koje aktivno sudjeluju u reviziji TEN-T-a i procesu proširenja u EU.

Antonio Cancian istaknuo je važnost prometnog sektora za zapadni Balkan, te je izrazio potrebu stvaranja Jadranskog sustava u regiji, a to znači  valorizaciju Jadranskoga mora u smislu prosperiteta, ekonomskog napretka i suradnje zemalja jadranske euroregije.  Kao primjer uspješnog stvaranja makro-regije Cancian je naveo ulogu strateškog položaja rijeke Dunav za zemlje u njenom priobalju i izvan njega.

Također u realizaciji provedbe prometnih  projekata iskazao je potrebu za javno-privatnim partnerstvom (JPP) obzirom na proračunska ograničenja kako sredstava EU tako i nacionalnih financiranja.

Visoki predstavnici Europske komisije Alain Baron i Helmut Adelsberger dali su uvid u izvješće o reviziji trans-europske mreže i njenom proširenju na Zapadni Balkan. Obojica su naglasila važnost SEETAC-a i njegov doprinos u promidžbi prometnih projekata jugoistočne Europe što potvrđuje i revizija TEN-T-a. Na kraju svog izlaganja Baron je naglasio potrebu definiranja metodologije osnovne prometne mreže za Zapadno-Balkansku regiju.

Predstavnica Opće uprave EK za proširenje gđa. Gianfranchi objasnila je mogućnosti financiranja prometnih projekata putem Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) za zemlje kandidatkinje i potencijalne zemlje kandidatkinje  koje su u procesu pripreme za punopravno članstvo u EU.

Na kraju sastanka  Fortuna je iskazao zadovoljstvo ovim događajem te je izrazio želju za daljnji  nastavak uspješne suradnje sa Europskom komisijom  i  Odborom za promet i turizam Europskog parlamenta.



Najave