- Objavljeno: 09.12.2010.
Projekt SEETAC predstavljen u Europskom parlamentu
Cilj sastanka bio je analiza trenutnog stanja prometne mreže na području Zapadnog Balkana te njegov postupak pristupanja prema integraciji EU prometne mreže. Također dat je uvid u trenutne EU prometne revizijske procese i instrumente sa naglaskom na značaj SEETAC-a.
Na sastanku su prisustvovali Carlo Fortuna koordinator SEETAC-a, predstavnici Slovačke, Rumunjske i Austrije u Europskom parlamentu, Antonio Cancian (Komisija za promet i turizam Europskog parlamenta), EU Opće uprave za promet i Opće uprave za proširenje, zajedničkog tehničkog tajništva programa za jugoistočnu Europu, nacionalni i regionalni predstavnici EU te brojne prometne asocijacije i udruženja.
U uvodnom dijelu sastanka Gerhard Pfanzelter glavni tajnik CEI-a, naglasio je ulogu Središnje europske inicijative za zemlje koje nisu članice EU u kontekstu njihovog pristupanja. Mišljenja je kako projekt SEETAC zajedno sa svojim glavnim partnerom (CEI) u projektu uspješno upravljaju i provode politiku proširenja EU.
Predstavnici zemalja SEETAC-a upoznali su članove Europskog parlamenta, predstavnike EU-a kao i druge bitne sudionike: nacionalne i regionalne predstavnike EU, Prometne asocijacije i Prometnih udruženja koje aktivno sudjeluju u reviziji TEN-T-a i procesu proširenja u EU.
Antonio Cancian istaknuo je važnost prometnog sektora za zapadni Balkan, te je izrazio potrebu stvaranja Jadranskog sustava u regiji, a to znači valorizaciju Jadranskoga mora u smislu prosperiteta, ekonomskog napretka i suradnje zemalja jadranske euroregije. Kao primjer uspješnog stvaranja makro-regije Cancian je naveo ulogu strateškog položaja rijeke Dunav za zemlje u njenom priobalju i izvan njega.
Također u realizaciji provedbe prometnih projekata iskazao je potrebu za javno-privatnim partnerstvom (JPP) obzirom na proračunska ograničenja kako sredstava EU tako i nacionalnih financiranja.
Visoki predstavnici Europske komisije Alain Baron i Helmut Adelsberger dali su uvid u izvješće o reviziji trans-europske mreže i njenom proširenju na Zapadni Balkan. Obojica su naglasila važnost SEETAC-a i njegov doprinos u promidžbi prometnih projekata jugoistočne Europe što potvrđuje i revizija TEN-T-a. Na kraju svog izlaganja Baron je naglasio potrebu definiranja metodologije osnovne prometne mreže za Zapadno-Balkansku regiju.
Predstavnica Opće uprave EK za proširenje gđa. Gianfranchi objasnila je mogućnosti financiranja prometnih projekata putem Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) za zemlje kandidatkinje i potencijalne zemlje kandidatkinje koje su u procesu pripreme za punopravno članstvo u EU.
Na kraju sastanka Fortuna je iskazao zadovoljstvo ovim događajem te je izrazio želju za daljnji nastavak uspješne suradnje sa Europskom komisijom i Odborom za promet i turizam Europskog parlamenta.