- Objavljeno: 21.07.2008.
Predstavljena Studija nadzora i upravljanja pomorskim prometom
Vjerujem da će iduće godine Svjetska pomorska organizacija podržati naš prijedlog i proglasiti Jadran posebno osjetljivim morskim područjem, a zaštiti Jadrana i sigurnosti plovidbe doprinijet će i uspostava hrvatske službe nadzora i upravljanja pomorskim prometom (VTMIS), istaknuo je kap. Mario Babić, pomoćnik ministra, na današnjem predstavljanju Funkcionalne i tehničke studije Sustava nadzora i upravljanja pomorskim prometom.
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je u skladu s Pretpristupnom pomorskom strategijom i s ciljem usklađivanja hrvatskih propisa s pravnom stečevinom Europske unije započelo je s uspostavom VTMIS sustava. Projekt se realizira uz potporu EU iz PHARE 2005 programa koji je započeo u siječnju ove godine i čija će prva faza trajati 16 mjeseci.
Vrijednost 1. faze projekta je oko milijun eura, od čega twinning projekt stoji 600 tisuća eura i sastoji se od jačanja hrvatskih administrativnih kapaciteta, u čemu su hrvatski partneri talijanska i finska pomorska administracija, a 386 tisuća eura je vrijednost studije koja definira tehničke, zakonodavne i institucionalne okvire uspostave takve službe u Republici Hrvatskoj.
Danas je 80 posto unutrašnjih morskih voda, teritorijalnog mora i ZERP-a pokriveno sustavom Automatske identifikacije brodova, a nabavkom radarske i VHF opreme do 2010. godine pokrit ćemo čitav Jadran i biti umreženi sa sustavom kontrole pomorskog prometa koji postoji u čitavoj EU, kazao je Babić.
Prema njegovim riječima, druga faza projekta stajat će oko 7 milijuna eura i osim nabavke opreme, za koju će natječaj biti raspisan ovih dana, čini i edukaciju djelatnika lučkih kapetanija kako bi se osposobili za VTMIS operatore. Upravo je danas predstavljena studija, kazao je Zoran Kostić iz delegacije Europske komisije u Hrvatskoj, temelj za nabavku opreme i buduću organizaciju VTMIS službe.
Prema prijedlogu iz studije, koju su predstavili predstavnici talijanskog konzorcija sačinjenog od tvrtki Thetis, Rina Industry i D' Appolonia, nacionalno središte službe bit će u Rijeci, a regionalni centri predviđeni su u Rijeci za područje Pule, Rijeke i Senja, te u Šibeniku za Zadar i Šibenik, dok je treći planiran u Splitu za područje Splita, Ploča i Dubrovnika.
Uspostava VTMIS sustava, naglasio je Lukša Čičovački iz resornog Ministarstva, omogućit će upravljanje pomorskim prometom, smanjenje broja nesreća na moru, bolje rezultate traganja i spašavanja na moru, smanjenje onečišćenja mora s brodova, bolje upravljanje lučkim resursima u poslovanju luka i poboljšanje efikasnosti kod kombiniranog prometa.
Rezultate europskog projekta Marnis koji se odnosi na pomorske navigacijske i informacijske usluge, a čiji su ciljevi identični VTMIS sustavu predstavio je Cas Willems iz Središta za promet i navigaciju nizozemskog Ministarstva prometa.
- Lukša Čičovački: Uspostava Hrvatskog sustava nadzora i upravljanja pomorskim prometom
- Cas Willems: Rezultati europskog projekta MarNIS
- CVTMIS - Croatian Vessel Traffic Monitoring and Information System - Final Study Presentation