Predstavljen nacrt prijedloga Zakona o ronjenju

Slika /arhiva/j.n.09-05-07-SAVJETOVANJE-S006.jpg

Zagreb, 7. svibnja 2009. Janko Nikolić, ravnatelj Uprave za sigurnost plovidbe i zaštitu mora i unutarnjih voda u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, na redstavljanju nacrta prijedloga Zakona o ronjenjuPovećanje sigurnosti ronjenja i razvoj ronilačkih aktivnosti glavni su ciljevi Zakona o ronjenju, istaknuo je kap. Joško Nikolić, ravnatelj Uprave sigurnosti plovidbe, zaštite mora i unutarnjih voda, na današnjem predstavljanju nacrta prijedloga ovog zakona.

Potrebno je stvoriti cjelovit i efikasni zakonski okvir za sigurno obavljanje ronjenja koje je pored športa, rekreacije i razonode i značajna gospodarska aktivnost, dodao je Nikolić.

Govoreći o potrebi donošenja posebnog zakona koji bi regulirao ronjenje napomenuo je da važeći propisi više ne prate razvoj ronilačkih aktivnosti, što dovodi do sukoba interesa amaterskog i profesionalnog ronjenja te nelojalne konkurencije.

Pojasnio je da je trenutno to područje uređeno sa tri pravilnika koja su donijela različitaZagreb, 7. svibnja 2009. (s lijeva) ravnatelj kap. Janko Nikolić, Zoran Drnasin, načelnik Odjela za zaštitu mora, podmorja i ronilaštvo, Marina Halužan, glasnogovornica Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, kap. Mario Babić, ravnatelj Uprave za pomorsko dobro, promorski promet i luke i Ondina Šegvić, direktorica Sektora za turizam - HGK ministarstva, a temelj za donošenje posebnog zakona o ronjenju je članak 1026. Pomorskog zakonika.

U zakonskom prijedlogu definirano je šest vrta ronjenja (športsko, rekreativno, znanstveno ronjenje, izvođenje ili obavljanje ronilačkih radova, te ronjenje za potrebe ribarstva i za posebne potrebe), kazao je Zoran Drnasin, načelnik Odjela za zaštitu mora, podmorja i ronilaštvo.

Kako je naglasio, ronilačku iskaznicu koju mora imati ronilac koji se bavi rekreativnim ronjenjem ubuduće bi izdavalo Ministarstvo nadležno za more, a ne više HRS. Organizatori ronjenja, rekao je, bez obzira na vrstu ronjenja, trebju voditi dnevnik ronjenja koji bi se elektroničkim putem prijavljivao lučkim kapetanijama.

Zageb, 7. svibnja 2009. predstavnici ronioca na predstavljanju nacrta prijedloga Zakona o roniocimaOvaj zakonski prijedlog danas su podržali predstavnici ministarstava kulture i turizma te Hrvatske gospodarske komore, dok se predstavnici Hrvatskog ronilačkog saveza (HRS) nisu odazvali zbog drugih službenih obveza.

Uvažen je prijedlog Sektora za turizam HGK, kojeg je iznijela direktorica Ondina Šegvić, da se u zakonu posebno navede turističko ronjenje kao djelatnost.



Pisane vijesti