Potpisan ugovor o izradi tehničke dokumentacije za rekonstrukciju postojećeg kolosijeka i gradnju drugog kolosijeka željezničke pruge Botovo- Zagreb-Karlovac i nove pruge Karlovac-Rijeka

Slika /arhiva/potpisivanje II.jpg

Ugovor o izradi tehničke dokumentacije za rekonstrukciju postojećeg kolosijeka i gradnju drugog kolosijeka željezničke pruge Botovo- Zagreb-Karlovac i nove pruge Karlovac-Rijeka u vrijednosti 74,9 milijuna kuna potpisali su danas direktor HŽ Infrastrukture Nedjeljko Pešut i Jure Radić, direktor Instituta građevinarstva Hrvatske.

Obzirom da se razvoj luke Rijeka ne može temeljiti na postojećoj pruzi zato ćemo to slijepo crijevo zamijeniti novom nizinskom prugom u dužini od 269 km na kojoj će se vrijeme teretnog putovanja skratiti sa 10 na 5 sati, a brzina povećati sa 30 na 120 km/h, istaknuo je ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta dodajući kako će posao stoljeća stajati oko 8 milijardi kuna. Putnički promet će, pak, trajati manje od sat vremena, kazao je, a danas je to 3 sata i 45 minuta.

Govoreći u svojoj prezentaciji o novoj pruzi Kalmeta je naglasio da će razvoj željezničke infrastrukture omogućiti konkurentnost hrvatskog gospodarstva i prometnog sustava te će povećati prihode i broj radnih mjesta. U kontekstu izgradnje nizinske pruge podsjetio je na ulaganja hrvatske Vlade u proširenje lučkih kapaciteta, prvenstveno luke Rijeka u visini od milijardu kuna, luke Ploče od 700 i luke Vukovar 400 tisuća kuna. Izgradnjom ove pruge omogućit će se prijevoz 25 milijuna tona tereta godišnje, dok danas iznosi 4 puta manje.

Naglasivši kako projekt nije predizborni trik ministar financija Ivan Šuker izvijestio je prisutne da je Europska investicijska banka spremna financirati 75 posto vrijednosti izgradnje nizinske pruge uz najnižu kamatnu stopu na tržištu kapitala (libor + 0,13 posto) bez troškova obrade kredita uz rok otplate od 35 do 40 godina i poček od 10-15 godina.

Projektna dokumentacija trebala bi prema ugovoru biti dovršena za godinu dana, a prvi radovi bi, po najavi ministra Kalmete, mogli započeti krajem ove godine. Radovi bi trebali trajati pet do šest godina, s predviđenim završetkom 2013. godine. Kako je naglasio Jure Radić, riječ je o financijski, ali i tehnički zahtjevnom projektu obzirom da će od 112 km nove trase 30 biti u tunelima, što je svaki 4 kilometar.

U odnosu na sadašnju prugu od Karlovca do Rijeke, nova pruga bit će kraća za 54 kilometra, prolazit će ravnijim terenom što bi uz gradnju suvremenih mostova, vijadukata i tunela, trebalo znatno skratiti vrijeme putovanja od hrvatsko-mađarske granice, preko Zagreba i Karlovca, do Rijeke. Stara pruga od Karlovca do Rijeke neće se zatvoriti i bit će i dalje u upotrebi.

Ako bi željeznička mreža ostala u sadašnjem stanju, rekao je Kalmeta, dnevno će na cesti Rijeka - Zagreb prometovati 1.500 tegljača, jer postojeća pruga ne može podnijeti predviđeno povećanje prekrcaja u riječkoj luci. To bi pak povećalo transportne troškove, koji će, kako je rekao, izgradnjom nove pruge biti tri puta manji nego što su sada.



Vijesti iz medija