Podvodna kamera pretražit će dno kako bi se locirali ostaci palog školskog zrakoplova

Slika /arhiva/080802-piper.jpg

(foto: FaH)Podvodna kamera Brodarskog instituta danas popodne bit će helikopterom prebačena iz Zagreba u Zadar kako bi se mogao locirati, a potom izvaditi trup zrakoplova Lufthansine pilotske škole Intercockpit koji je jučer oko 12.30 sati nestao s radara kontrole zračne plovidbe. U zrakoplovu su bili hrvatski pilot (1972) i talijanski učenik (1988).

Riječ je o specijalnoj opremi kojom je moguće vizualno pretražiti morsko dno na velikim dubinama obzirom da tijekom prijepodneva brod Hrvatske ratne mornarice sa specijalnom opremom za lociranje metalnih objekata nije uspio utvrditi mjesto ostataka zrakoplova tipa Pipper 44.

Od ranog jutra poziciju na udaljenosti 6,5 nautičkih milja jugozapadno od otočića Mežanj u blizini Dugog otoka, a na kojoj je jutros pronađen manji dio opreme palog zrakoplova, pretražuju pet plovila (dva Lučke kapetanije, 2 policije i jedan brod HRM-a). Dubina mora na toj je poziciji od 60 do 70 metara te se zbog velike brzine i pada s velike visine pretpostavlja da zrakoplov nije ostao u jednom komadu.

Također, šire područje akvatorija od Dugog otoka do granice teritorijalnog mora tijekom prijepodneva iz zraka su pretraživali vojni zrakoplov i policijski helikopter.

Akciju traganja i spašavanja koordinira Nacionalna središnjica za traganje i spašavanje sa sjedištem u Rijeci, dok je istražitelj za zrakoplovne nesreće Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Dinko Vodanović u Zadru, gdje s predstavnicima MUP-a radi na utvrđivanju okolnosti ove zrakoplovne nesreće. 

Istražitelj: Moguće da posada i zrakoplov nikad ne budu pronađeni
ZAGREB, 2. kolovoza 2008. u 20:22

Istražitelj zrakoplovnih nesreća Dinko Vodanović potvrdio je danas kako postoji mogućnost da posada i zrakoplov koji je jučer nestao s radara zadarske zračne kontrole nikad ne budu pronađeni.

Vodanović je za Dnevnik HTV-a rekao da je takvih slučajeva bilo u svijetu, da se to može dogoditi i da se toga nažalost boji. Ustvrdio je, također, da je vrlo mala nada da su dva člana posade školskog zrakoplova preživjeli nesreću.

Ocijenio je da je nesreća bizarna iz više razloga - jer je zrakoplov padao s visine od 1700 metara do visine 550 metara i tu je nestao s radara, a nije jasno ni zašto se ni u jednom trenutku nije oglasio uređaj koji šalje signale.

Zrakoplov Lufthansine pilotske škole tipa pipper 44 nestao je u petak oko 12,30 sati s radara kontrole zračne plovidbe, a pretpostavlja se da je pao na otvorenom moru južno od Dugog otoka. U njemu su bili 36-godišnji hrvatski pilot Danijel Oleks i talijanski učenik 24-godišnji Alessandro D'Agatta. (Hina)



Vijesti iz medija