Početak rada Savske komisije

Slika /arhiva/050705_SlivSava_010.jpg

Međunarodna komisija za sliv rijeke Save radit će u prostorijama u zagrebačkom Kaptol centru, a na današnjoj je prigodnoj svečanosti, hrvatski premijer Ivo Sanader predao ključeve prostorija predsjedavajućem Savske komisije Kemalu Karkinu.

Savska komisija osnovana je radi provedbe Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save koji su krajem 2002. godine potpisale Hrvatska, Slovenija, BiH i Srbija i Crna Gora, a predstavnici zemalja potpisnica na današnjoj su svečanosti istaknuli značaj međusobne suradnje i rada na projektima dobrim za cijelu regiju.

Savska komisija dokaz je da možemo surađivati na dobrim projektima na korist svih naših građana, kazao je Sanader, poručujući kako suradnja nema alternative.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Adnan Terzić ističe da je Sava, iako u ovoj regiji nešto i razdvaja, ipak njen integrativni faktor. I kroz rad Savske komisije pokazat ćemo da ovakvi projekti mogu preporoditi ovu regiju, kazao je Terzić.

Ministar prometa Slovenije Janez Božič ističe važnost Save među ostalim i za transport, ekologiju, te važnost priključenja Save plovnim putevima Europe, a ministar za kapitalne investicije u Vladi Srbije Velja Ilić najavio je maksimalan doprinos svoje Vlade realizaciji projekta plovnosti Save.

Pokrovitelj Savske komisije je Pakt o stabilnosti za jugoistočnu Europu, a posebni koordinator Pakta Erhard Busek naglasio je važnost sporazuma, ali i potrebu da se stvari brže rješavaju. Memorandum o razumijevanju postignut je prije dvije i pol godine, a sada otvaramo prostorije, kazao je Busek, poručujući da treba naučiti lekciju i ne gubiti vrijeme.

Međunarodna komisija za sliv rijeke Save konstituirana je 27. lipnja ove godine i za prvog je predsjednika izabran Kemal Karkin iz BiH.

Karkin je najavio kako bi do 12. srpnja trebao biti usvojen proračun Komisije, te izrazio nadu da će sve zemlje potpisnice osigurati potrebna sredstva. Ističe također kako će ostvarivanje ciljeva Savske komisije zahtijevati i značajnu financijsku potporu donatora i međunarodnih financijskih institucija. Savska komisija bi, kaže Karkin, do rujna trebala usvojiti i srednjoročni program rada, a do listopada bi moglo biti osnovano i tajništvo, kao profesionalno tijelo Komisije.

Cilj Komisije je uređenje rijeke Save za plovidbu i gospodarsko korištenje te zaštita od štetnog djelovanja voda i onečišćenja.

Sjedište Savske komisije je u Zagrebu, a na njenom čelu svake tri godine trebao bi biti predstavnik druge zemlje, potpisnice Sporazuma.

(HINA)



Vijesti iz medija