- Objavljeno: 11.04.2006.
Otočno vijeće prihvatilo uvođenje noćnih trajektnih linija i Uredbu o dodjeli državnih potpora otočnim poslodavcima
Za sve velike otoke (Cres, Rab, Ugljan, Brač i Hvar) uvest će se tijekom cijele godine noćna putovanja na državnim trajektnim linijama s polaskom s kopna u ponoć, najavio je novinarima ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta nakon što je Otočno vijeće na 4. sjednici jednoglasno podržalo ovakav prijedlog.
Uvođenje noćnih linija državni će proračun stajati dodatnih 10 milijuna kuna godišnje, rekao je Kalmeta ističući kako je zasad jedino Korčula imala tu pogodnost. Također, izvijestio je kako je Otočno vijeće danas zatražilo da se ta mogućnost razmotri i na trajektnoj liniji Prizna-Žigljen. Kad je u pitanju otok Hvar, naglasio je na sjednici Otočnog vijeća državni tajnik za more Branko Bačić, razmatra se mogućnost da u ljetnom razdoblju noćna putovanja budu na relaciji Split-Starigrad, a u ostatku godine Drvenik-Sućuraj koji kao puno kraća linija zahtjeva i manje troškove.
Otočno je vijeće danas jednoglasno usvojilo i prijedlog Uredbe o uvjetima, visini i načinu ostvarivanja prava dodjele državnih potpora male vrijednosti otočnim poslodavcima za očuvanje radnih mjesta. Kako je pojasnio ministar, time bi država svakom poslodavcu koji ima prebivalište i sjedište na otoku omogućila isplatu jedne prosječne mjesečne neto plaće po svakom radniku ukoliko se nalazi na otocima prve skupine, odnosno pola mjesečne neto plaće ako je na otocima druge skupine.
Za ovu mjeru država će trebati izdvojiti 25 milijuna kuna, naglasio je Kalmeta, obzirom da je na hrvatskim otocima oko 44 tisuće zaposlenih. Pravo na državnu potporu bit će za sve djelatnosti, osim za tvrtke i ustanove u većinskom vlasništvu države ili regionalne i lokalne samouprave te niti za financijske institucije poput banki, osiguravajućih društava i sl. Prema riječima državnog tajnika Bačića, u tri godine otočni poslodavac moći će dobiti najviše 750 tisuća kuna državnih potpora. Uvjet za potporu je, dodao je, da poslodavac ima zaposlenog u radnom odnosu čitavih 12 mjeseci u godini.
U posljednje dvije godine u hrvatske je otoke uloženo 2 milijarde i 856 milijuna kuna putem ministarstava i državnih poduzeća, rekao je Josip Borić, pomoćnik ministra za otoke, ističući da je Otočno vijeće danas usvojilo i Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2004. i 2005. godini. Od toga su, naglasio je, 745 milijuna kuna kreditna sredstva Hrvatske banke za obnovu i razvoj.