Održana pokazna vježba intervencije kod iznenadnog onečišćenja mora „Marjan 2011“

Slika /arhiva/nsl ST pokazna vj. 10_11.jpg

Luka Lora/Split, 20. listopada 2011. - kap. Joško Nikolić, ravnatelj Uprave za sigurnost plovidbe, zaštitu mora i unutarnjih voda u društvu uvaženih gostiju komodora Arilda Skrama te norveškoga veleposlanika u Hrvatskoj Henrika Ofstada prati tijek akcije

Spremnost reagiranja u intervencijama kod iznenadnog onečišćenja mora pokazale su danas državne službe u Kaštelanskom zaljevu u vježbi pod nazivom „Marjan 2011“ koju je organizirala Lučka kapetanija Split.

U eksploziji stranog tankera, kojeg je u ovoj prilici glumio brod Obalne straže, došlo je do istjecanja goriva u more nakon čega je žurno intervenirala Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC) koja o tom incidentu izvješćuje sva nadležna tijela u slučaju onečišćenja mora.

Po dojavi MRCC isplovili su plovila splitske Lučke kapetanije „Pojišan“ i „Marjan“ te Pomorske  policije koji su osigurali područje onečišćenja, dok je zrakoplov Obalne straže pratio kretanje naftne mrlje. U sanaciji onečišćenja brane su postavili plovila tvrtke Cian iLuka Lora/Split, 20. listopada 2011. - L.K. Split: m/b „ POJIŠAN “ u plovidbenom nadzoru tijeka simulirane akcije spriječavanja daljnjega onečišćenja mora u splitskoj luci 'Lora' DVD-a Kaštel Gomilica, dok je tegljač Brodospasa u zaklon oteglio tanker koji je eksplodirao.

S broda Obalne straže „Faust Vrančić“ vježbu su pratili zapovjednik Stožera za provedbu plana intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora kap. Joško Nikolić, ravnatelj Uprave sigurnosti plovidbe, zaštitu mora i unutarnjih voda, te zapovjednici Obalne straže Republike Hrvatske i Kraljevine Norveške kapetan bojnog broda Marin Stošić i komodor Arild Skram te norveški veleposlanik u Hrvatskoj Henrik Ofstad.

Vježbu su promatrali i članovi državnog Stožera, Županijskog operativnog centra te predstavnici jadranskih zemalja koji su sudjelovali u trodnevnoj Regionalnoj stožernoj vježbi kod iznenadnih onečišćenja mora „Adriatic 2011“ koja je održana u organizaciji Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, suorganizaciji Ministarstva obrane, a pod pokroviteljstvom Luka Lora/Split, 20. listopada 2011. - L.K. Split: m/b „ RH 3 ST MARJAN “, „ RH 2 ST TROGIR “ u akciji lokaliziranja i spriječavanja daljnjega širenja naftnog onečišćenja na mjestu havarije tankeraKraljevine Norveške.

Hrvatska je spremna za ovakve ili slične intervencije na moru, ocijenio je Nikolić ističući da postoji realna opasnost od ovakvih scenarija obzirom na promet opasnih tereta u Jadranu. Prema statistikama Međunarodne pomorske organizacije, na svakih 2.000 tankera postoji mogućnost da dođe do nesreće, a godišnje Jadranskim morem plovi njih oko 7.000, naglasio je Nikolić.

Posebno je istaknuo važnost regionalne suradnje u suzbijanju onečišćenja većih razmjera, a doprinos većoj sigurnosti plovidbe na Jadranu je prema njegovim riječima nedavno uspostavljeni sustav upravljanja i kontrole pomorskog prometa. Podsjetio je da Hrvatska ima osam brodova čistača te veći broj plovila i tri tegljača koja dežuraju u slučaju pomorskihLuka Lora/Split, 20. listopada 2011. - kap. Marin Stošić, zapovjednik bojnog broda "Faust Vrančić" sa čanicima objašnjava tijek pokazne vježbe gostima iz Norveške koji su došli popratiti ovu vježbu u pratnju komodora Arilda Skrama i Henrika Ofstada, norveškoga veleposlanika u RH nesreća, a planirana je i nabava dodatnih tegljača koji bi bili smješteni na vanjskim otocima.

Prema Marinu Stošiću, suradnja svih zemalja na Jadranu je nužnost kako bi mogli udružiti snage obzirom da svi dijelimo zajedničko more. On je istaknuo kako Obalna straža ima najveće kapacitete na dijelu otvorenog mora te je najavio daljnju modernizaciju njene opreme.

Prevencija je ključna, kao i spremnost uključivanja svih službi kod iznenadnog onečišćenja mora, te predstavlja izazov ne samo u ovoj regiji nego u čitavoj Europi, kazao je Arild Skram dodajući kako i Norvežani imaju što naučiti u ovakvim vježbama.



Pisane vijesti