Mobilni operateri najavili rezanje pristojbi za roaming

Slika /arhiva/eu_flag1.jpg

Šest europskih mobilnih operatera objavilo je da je poduzelo konkretne mjere kako bi smanjilo troškove roaminga za potrošače, pokleknuvši time pod pritiskom povjerenstva Europske unije za zaštitu tržišnog natjecanja.

T-Mobile, Orange, Telecom Italia, Telenor, Teliasonera i Wind pristali su srezati pristojbe koje naplaćuju jedni drugima za usluge roaminga na otprilike polovinu dosadašnje razine, objavio je u službenom priopćenju njemački T-Mobile. Tim bi se potezom mogle osigurati ogromne uštede.

Operateri su se obvezali da će "što je prije i brže moguće osigurati da potrošači osjete prednost kresanja tih veleprodajnih troškova kroz tržišno definirana sniženja maloprodajnih cijena", ističe se u priopćenju.

"To će utrti put sniženju prosječnih maloprodajnih pristojbi za roaming na Europskom gospodarskom području (EEA) za oko 50 posto", priopćilo je šest operatera koji zajedno opslužuju oko 200 milijuna korisnika usluga mobilne telefonije.

Usluge roaminga omogućuju klijentima da primaju i upućuju pozive tijekom putovanja po zemljama EEA koji obuhvaća 25 članica EU plus Island, Norvešku i Liechtenstein.

Operateri su se odlučili na taj potez budući da Europska komisija priprema nove propise za maloprodajni i veleprodajni sektor koji bi trebali sniziti cijene u telekomunikacijskoj industriji.

Po podacima EK cijene roaminga za četverominutni razgovor s inozemstvom u okviru EEA iznosile su u listopadu 2005. između četiri i šest eura. Neki su pozivi stajali čak 13 eura a potrošačima se naplaćivala "značajna" svota i za prijem poziva na mobilni telefon tijekom boravka u inozemstvu.

Šest europskih operatera postiglo je dogovor po kojem bi prosječna veleprodajna pristojba za usluge roaminga od listopada 2006. iznosila 0,45 eura po minuti a od listopada 2007. 0,36 eura po minuti.

Švedska TeliaSonera napomenula je i da će biti imenovano neovisno tijelo koje će nadzirati smanjenje veleprodajnih pristojbi među šest operatera a u šestomjesečnim intervalima objavljivat će indeks kretanja maloprodajnih cijena na razini EEA.

"Glavna prednost tog programa u usporedbi s onim Europske komisije jest ta što ostavlja slobodan prostor za konkurenciju među operaterima po pitanju cijena i usluga na maloprodajnoj i na veleprodajnoj razini", tumače u TeliaSoneri.

Šesteročlana skupina namjerava pozvati i ostale operatere u EU da se pridruže tom programu. (Hina)



Vijesti iz medija