- Objavljeno: 27.05.2010.
MIPRO: radionica o regulatornom okviru u elektroničkim komunikacijama
Promjene regulatornog okvira EU u elektroničkim komunikacijama zahtijevaju ozbiljne promjene zakonodavstava zemalja EU pa tako i u Hrvatskoj u kojoj je u tijeku usklađivanje s novim direktivama, istaknuto je na današnjoj radionici "Kakav regulatorni okvir želi/treba Hrvatska na pragu ulaska u EU?".
Radionica je održana u sklopu 33. međunarodnog skupa "Mipro 2010" koji se od 24. do 28. svibnja održava u Opatiji, a organizirali su je Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Hrvatska udruga Mipro.
Na radionici se govorilo o novom regulatornom okviru u elektroničkim komunikacijama koji je EU donijela krajem 2009. godine izmjenom pet odgovarajućih direktiva i donošenjem jedne uredbe. Opsežne izmjene i dopune imale su za temeljni cilj pripremiti zemlje članice EU za tzv. digitalno doba i najbolje moguće korištenje mogućnosti suvremenih ICT tehnologija za društveni i gospodarski razvoj.
Pred Hrvatskom su, kako je istaknuto na skupu, izazovi daljnje prilagodbe revidiranom EU okviru kako bi se uspješno nosila sa svim izazovima članstva u EU, ali i potrebama društva i gospodarstva za suvremenim komunikacijskim uslugama po pristupačnim cijenama.
Kao i u zemljama EU i u Hrvatskoj je rok za uvođenje izmjena sredina 2011. godine, naglašeno je na skupu.
Predstavnik Europske komisije za informacijsko društvo i medije Olivier Pascal predstavio je elemente novog regulativnog okvira te ocijenio da su pred Hrvatskom zadaće reguliranja u prvom redu prava potrošača u skladu s novim gledištima EK, uvođenje broja za pozive hitnosti 112 na svim razinama, pripreme za rad u okviru BEREC-a, novog tijela EK koje se bavi regulatornim poslovima u elektroničkoj komunikaciji, koordiniranje aktivnosti u skladu s novom Europskom digitalnom agendom te nastavak širenja širokopojasne mreže.
Sudionici radionice među značajnijim izmjenama regulatornog okvira ističu i nužnost omogućavanja promjene telefonskog operatera, odnosno prebacivanje broja za jedan dan. Novim se regulatornim okvirom uvode i mehanizmi boljeg informiranja i zaštite korisnika s invaliditetom kako bi se svima omogućio pristup internetu, jača zaštita od povrede tajnosti na mrežama, istaknuto je uz ostalo u raspravi u kojoj su sudjelovali i predstavnici hrvatskih i europskih tijela koja se bave elektroničkim komunikacijama te hrvatskih tvrtki s područja fiksnih, mobilnih i kabelskih mreža.
(Hina)