- Objavljeno: 17.06.2010.
Ministarski skup jugoistočne Europe o digitalnoj dividendi održan u Beogradu
Ministarski skup jugoistočne Europe o digitalnoj dividendi održan je od 16. do 17. lipnja 2010. godine u Domu Narodne skupštine Republike Srbije u Beogradu (bivša zgrada Savezne skupštine), u organizaciji Ministarstva za telekomunikacije i informacijsko društvo Republike Srbije i svjetske udruge operatora pokretnih mreža – GSMA. Na skupu su sudjelovali predstavnici zemalja regije – Hrvatske, Srbije, Slovenije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore, kao i iz drugih susjednih i bližih zemalja – Austrije, Bugarske, Grčke, Mađarske, Italije, Poljske, Rumunjske i Turske. Također, svoj su doprinos u vidu izlaganja i razmjene iskustava dali i visoko rangirani stručnjaci iz GSMA udruge, Europske radiodifuzijske unije (EBU), Ericssona, Vodafona, konzultantskih tvrtki kao što je Europe Economics, te domaći stručnjaci iz nadležnog ministarstva, regulatorne agencije (RATEL) i drugi.
Ministarski skup otvorila je Jasna Matić, ministrica za telekomunikacije i informacijsko društvo Republike Srbije, a posebni gosti bili su Sami Al Basheer, direktor Ureda za telekomunikacijski razvoj Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU) i Martin Whitehead, čelnik GSMA udruge za Europu. Hrvatsko izaslanstvo u Beogradu predvodio je Krešo Antonović, ravnatelj Uprave elektroničkih komunikacija i pošte u MMPI, a u izaslanstvu su još bili pomoćnici ravnatelja Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije, mr.sc. Željko Tabaković i mr.sc. Marijan Borovac, te predstavnica Veleposlanstva RH u Beogradu.
Temeljna je zamisao ovoga skupa bila potaknuti raspravu, ponajprije na razini zemalja jugoistočne Europe, o optimalnim mogućnostima, potencijalnim prednostima i izazovima, ne samo u regulatornom i tehnološkom, već i u širem gospodarskom i socijalnom pogledu, koje pred gospodarstva i društva zemalja u regiji postavlja buduća uporaba vrlo vrijednog radiofrekvencijskog spektra što se oslobađa gašenjem sustava analogne televizije – tzv. digitalna dividenda, osobito u svjetlu daljnjega ubrzanog razvoja širokopojasnih komunikacijskih usluga u pokretnim komunikacijskim mrežama (mobile broadband).
Neke od važnijih tema koje su raspravljene tijekom Ministarskoga skupa:
-
osiguravanje jedinstvenog pristupa digitalnoj dividendi u skladu s načelima EU,
-
iskorištavanje najvećih gospodarskih i socijalnih prednosti koje donosi pokretni širokopojasni pristup uz uporabu digitalne dividende,
-
mogućnosti iskorištenja digitalne dividende,
-
utjecaj digitalne dividende na pokretne mreže 4. generacije (LTE),
-
radiodifuzijske usluge u digitalnom okruženju,
-
pregled najnovijih strategija i tehnološkog razvoja.
U uvodnom dijelu Ministarskog skupa ravnatelj Krešo Antonović održao je prezentaciju "Perspektive digitalne dividende u Hrvatskoj – planovi i ostvarenja", u kojoj je dan pregled dosadašnjih rezultata u provedbi Strategije prelaska s analognog na digitalno emitiranje televizijskih programa u Republici Hrvatskoj, prikaz izgrađenosti i pokrivanja digitalnim signalom mreža odašiljača u oba multipleksa na državnoj razini (MUX A i MUX B), dinamika prelaska na digitalno emitiranje po pojedinim digitalnim regijama, mogućnosti uporabe digitalne dividende u Hrvatskoj te stanje prelaska na digitalnu televiziju u pojedinim zemljama članicama EU.
Na ovom je skupu predstavljeno i istraživanje konzultantske tvrtke Europe Economics iz Londona, u kojem je dana procjena moguće dobiti od digitalne dividende koja bi se mogla ostvariti u Republici Srbiji nakon prelaska s analogne na digitalnu televiziju. Vrijednost je ovoga istraživanja u zaključku prema kojem tržišna vrijednost radiofrekvencijskoga spektra znatno raste (u konkretnom slučaju za iznos od oko 570 do 950 milijuna EUR) ako se digitalna dividenda, osim za radiodifuziju, iskoristi i za druge namjene, kao što je širokopojasni pristup internetu, a slična procjena vrijedi i za druge zemlje regije, uključujući i Hrvatsku. Stoga su hrvatski predstavnici u neformalnom kontaktu sa stručnjacima iz Londona iskazali interes za provedbu sličnog istraživanja i u Hrvatskoj.
Hrvatska je općenito vrlo zainteresirana za aktivno sudjelovanje u pokrenutoj raspravi usmjerenoj jedinstvenom regionalnom pristupu problematici uporabe digitalne dividende, koja će u našoj zemlji biti raspoloživa po dovršetku provedbe Strategije prelaska s analognog na digitalno emitiranje televizijskih programa u Republici Hrvatskoj već u listopadu 2010. godine. Međutim, pune prednosti digitalne dividende Hrvatska će moći iskoristiti tek nakon što i susjedne zemlje, poglavito zemlje nečlanice EU, kao što su Srbija i Bosna i Hercegovina, budu u potpunosti spremne prijeći na digitalno emitiranje televizijskih programa. Naime, prema Regionalnom sporazumu Ženeva 2006. Plan digitalne radiodifuzije GE06 u cijelosti će zaživjeti tek nakon 2015. godine, što Hrvatskoj nameće imperativ intenzivnog usklađivanja uporabe pripadajućih radijskih frekvencija sa susjednim zemljama u navedenom međurazdoblju od 2011. do 2015. godine. Stoga je od osobite važnosti da Hrvatska što prije ostvari odgovarajuće dogovore sa susjednim zemljama o usklađenoj uporabi svojeg dijela digitalne dividende, te po mogućnosti potakne njihove planove za što brži i djelotvorniji prelazak na digitalnu televiziju, što je i u našem najboljem interesu.