Konferencija opunomoćenika Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU)
Članice Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU), krovne međunarodne telekomunikacijske organizacije, koja djeluje u okviru Ujedinjenih naroda, a članica koje je i Republika Hrvatska od 1992. godine, okupile su se u turskoj Antalyji, gdje od 6. do 24. studenoga traje zasjedanje vrhovnog tijela ITU-a – Konferencije opunomoćenika (Plenipotentiary Conference – PP-06).
ITU-ova Konferencija opunomoćenika, koja se inače održava svake četiri godine, nadležna je za donošenje svih ključnih odluka od važnosti za buduće ustrojstvo, planiranje, rad i ulogu ITU-a u predstojećem četverogodišnjem razdoblju.
U radu ove konferencije, zajedno s izaslanstvima oko 160 nazočnih zemalja članica ITU-a, sudjeluje i hrvatsko izaslanstvo koje predvodi Dražen Breglec, državni tajnik za promet, a osim predstavnika resornog Ministarstva u hrvatskom su izaslanstvu i predstavnici Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku te Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija – Veleposlanstva RH u Ankari.
Na dnevnom redu Konferencije PP-06, kao jedna od najvažnijih točaka, bio je izbor čelnih ljudi i tijela ITU-a u sljedećem četverogodišnjem razdoblju – glavnog tajnika i zamjenika glavnog tajnika ITU-a te direktora ureda u sva tri sektora ITU-a (Radiokomunikacijskog ureda, Ureda za telekomunikacijsku normizaciju i Ureda za telekomunikacijski razvoj).
Većinom glasova 10. studenoga 2006., između više kandidata (od kojih su čak dvojica bila iz Europe), za novoga glavnog tajnika ITU-a izabran je predstavnik Malija Hamadoun Touré, dosadašnji direktor ITU-ova Ureda za telekomunikacijski razvoj (BDT), dok je za njegova zamjenika izabran predstavnik Kine Houlin Zhao, dosadašnji direktor ITU-ova Ureda za telekomunikacijsku normizaciju (TSB).
Konferencija je izabrala i nove zemlje članice Vijeća ITU-a – tijela koje upravlja ovom organizacijom u razdoblju između dviju konferencija, ukupno njih 46 iz 5 svjetskih regija. Također je izabrano i 12 novih članova Odbora za radijske propise, tijela koje ima važnu savjetodavnu ulogu u tumačenju i primjeni ITU-ovih radijskih propisa, kao i u drugim aktivnostima radiokomunikacijskog sektora ITU-a.
Od ostalih važnijih tema na dnevnom redu Konferencije PP-06 bile su i donošenje izmjena i dopuna temeljnih akata ITU-a – Statuta i Konvencije, kao i Poslovnika o radu konferencija, skupština i sastanaka ITU-a, koje su u prethodnom razdoblju predložile zemlje članice ITU-a, zatim usvajanje Strateškog plana ITU-a za razdoblje 2008.-2011. godine, utvrđivanje financijskog udjela zemalja članica u proračunu ITU-a za sljedeće četverogodišnje razdoblje, te usvajanje niza rezolucija, odluka i preporuka kojima se utvrđuje politika ove organizacije i daju smjernice njezinim tijelima u ostvarivanju zacrtanih ciljeva ITU-a u sljedeće četiri godine.
U okviru priprema za ovu Konferenciju predstavnici Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka aktivno su sudjelovali u radu posebno utemeljene radne skupine u sklopu Europske konferencije poštanskih i telekomunikacijskih uprava (CEPT), i to na pripremi, usklađivanju i prihvaćanju tzv. zajedničkih europskih stajališta (ECP – European Common Proposals), s kojima su zemlje članice CEPT-a, među kojima je i RH, zajednički i usklađeno nastupile na ovoj Konferenciji. U vezi s tim RH je podržala svih 28 zajedničkih CEPT-ovih stajališta za ovu Konferenciju, od kojih su mnoga usvojena i ugrađena u odredbe odgovarajućih dokumenata Konferencije PP-06.
Nakon trotjednog zasjedanja i po usvajanju svih predviđenih dokumenata, za petak 24. studenoga, posljednjeg dana zasjedanja, očekuje se svečano potpisivanje završnih akata Konferencije opunomoćenika ITU-a (Antalya, 2006), od strane ovlaštenih predstavnika svih nazočnih zemalja članica ITU-a.