Konferencija o nadzoru naftnih mrlja na moru

Slika /arhiva/080908CleanSeaNet005.jpg

U povodu sklapanja Sporazuma između Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Europske agencije za sigurnost plovidbe (EMSA) održana je konferencija pod nazivom „Informativni dan o Europskom sustavu nadzora i otkrivanja naftnih mrlja na moru ClenSeaNet“, s ciljem informiranja o CSN usluzi, pravnim, tehničkim i operativnim okvirima za provedbu mjera sprječavanja i sankcioniranja onečišćenja mora ispuštanjem nafte s brodova.

Sklapanjem sporazuma 30. svibnja ove godine, Republika Hrvatska postala je 24. po redu punopravna članica ClenSeaNet sustava koji se temelji na satelitskom praćenju i nadgledanju naftnih mrlja u europskim vodama, čime je dužna osigurati i provoditi koordinirane aktivnosti radi neposrednog nadzora i uzorkovanja naftnih mrlja, a u cilju pokretanja postupka protiv počinitelja.

Na svom putu prema EU, RH odredila je ciljeve i mjere kojima osigurava stratešku usmjerenost na razvoj pomorskog gospodarstva na načelima izvrsnosti uz punu brigu o očuvanju morskog okoliša.

U određivanju ciljeva, prioriteti Europskoj uniji i u Hrvatskoj usmjereni su k očuvanju bioraznolikosti mora promicanjem ekosustavnog pristupa upravljanju svim aktivnostima vezanim uz more, istaknuo je državni tajnik za more Branko Bačić.

Istaknuo je pritom da su, u pogledu zakonodavstva, Pomorskim zakonikom primijenjeni svi relevantni međunarodni propisi kao i standardi Europske unije kojima se uređuje pitanje zaštite morskog okoliša.

Dodao je da se u uvjetima rastućeg pomorskog prometa na Jadranu, a posebno rasta prijevoza opasnih i štetnih tvari, gdje godišnji promet broji preko 5000 tankera kojima se preveze oko 70 milijuna tona nafte, javlja se naglašena potreba za kontinuiranim integriranim nadzorom kako sigurnosti plovidbe, tako i nadzora onečišćenja mora s brodova.

Šef delegacije Europske komisije u RH Vincent Degert smatra ovo dobrim korakom za odnose između RH i EU.

Potvrdio je dobru suradnju Hrvatske i EMSA-e, no ističe kako je i dalje nužno stalno usklađivanje s pravnom stečevinom EU.

Na konferenciji su bili predstavnici ministarstva, lučkih uprava, Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Nacionalne središnjice za traganje i spašavanje na moru, lučkih kapetanija, Agencije za obalni linijski pomorski promet, pomorskih škola i pomorskih udruga i institucija.  

prezentacije:



Pisane vijesti