Hrvatskom telekom tržištu potrebne nove investicije

Slika /arhiva/080206-b1.JPG

 

Za daljnji razvoj hrvatskog telekomunikacijskog tržišta potrebne su nove investicije u infrastrukturu, posebno u proširenje postojećih i novih mreža i usluga te u širokopojasni pristup internetu (broadband), što će uz novo zapošljavanje i razvoj društva znanja pridonijeti i većoj  konkurentnosti hrvatskog gospodarstva.

Istaknuto je to, između ostalog, na današnjoj konferenciji o ulaganju u telekomunikacijski sektor, koju su u sklopu CARDS projekta organizirali Hrvatska agencija za telekomunikacije (HAT), Agencija za promicanje izvoza i ulaganja (APIU) te Delegacija Europske komisije u Hrvatskoj.

Konferencija je okupila 100-ak stručnjaka, predstavnika europskih i hrvatskih telekom operatera (osim T-HT-a), tržišnih analitičara, bankare, te hrvatske i dužnosnike Europske komisije.

Osvrnuvši se na europske trendove Olivier Pascal iz Europske komisije naglasio je da se ove godine očekuje nastavak porasta ulaganja u telekom sektor nakon što je prošle godine u zemljama EU-a došlo do usporavanja tih ulaganja.

Za Hrvatsku je kazao da unatoč dobrom radu neovisnog regulatora (HAT-a) zadnjih nekoliko godina još treba poraditi na uvođenju i poštivanju pravila za privlačenje ulagača, posebno novih greenfield investicije u telekom sektor. Očekuje da će tome pridonijeti i novi Zakon o elektroničkim komunikacijama, koji je usklađen s stečevinama EU-a, a čije se usvajanje očekuje u prvoj polovici ove godine.

Slična očekivanja iznio je i čelni čovjek Telekom Austria Boris Nemšić. Zatražio je bolju i ubrzaniju suradnju svih relevantnih hrvatskih institucija kako bi se omogućila dalja ulaganja u Hrvatsku. Spomenuo je i da su od početka rada Vipneta uložili 700 milijuna eura, od čega je hrvatskim tvrtkama išlo gotovo 90 posto.

Uložili bi i više kada bi nam se to omogućilo, kazao je Nemšić, dodavši da je za razvoj tržišta štetno što u Hrvatskoj zadnjih pet mjeseci nijedan od tri mobilna operatora nije dobio građevnu dozvolu za nove bazne stanice. To je zaustavljanje razvoja i tu treba nešto hitno poduzeti, istaknuo je.

I državni tajnik za promet Dražen Breglec poteškoće za nova ulaganja veže uz dobivanje i dugo čekanje građevinskih dozvola. Spomenuo je i problem nepovjerenja građana u neštetnost zračenja antena operatera, zbog čega bi na nacionalnoj razini trebalo provesti širu edukaciju.

Predsjednik Vijeća HAT-a Gašper Gaćina smatra da treba zaustaviti negativan trend u kojem mobilni operateri nisu mogli dobiti dozvole i realizirati svoje programe širenja mreže i usluga, jer nisu na vrijeme bili napravljeni prostorni planovi. Zato je i došlo do trenutne stagnacije izgradnje telekomunikacijske infrastrukture odnosno širenja mobilnih mreža. Vjeruje da će se to skoro promijeniti na bolje te da će novi zakonodavni okvir i aktivnosti Agencije biti poticaj investitorima za nova ulaganja. (Hina) 



Vijesti iz medija