EU planira sveobuhvatne promjene u telekom sektoru

Slika /arhiva/eu_flag1.jpg

Nakon što se pozabavila europskim energetskim divovima, Europska se komisija polako priprema temeljito prihvatiti i telekomunikacija, najavljujući planove sveobuhvatnih promjena koje bi mogle rezultirati podjelom nekih od najvećih igrača toga sektora.

Europska povjerenica za telekomunikacije Viviane Reding u utorak će iznijeti svoje prijedloge vezane uz poticanje veće konkurentnosti u toj brzorastućoj industriji. Njihova okosnica trebao bi biti plan formiranja novog pan-europskog regulatora.

Najradikalnija predložena mjera odnosila bi se na izdvajanje dijela poslovanja vezanog uz upravljanje mrežama iz sastava europskih telekomunikacijskih divova, čime bi se osigurao jednaki pristup konkurentima i podružnicama.

Taj bi prijedlog trebao funkcionirati kao regulatorna mjera koja bi bila stavljena na raspolaganje nacionalnim regulatorima telekom tržišta radi unaprjeđenja konkurentnosti, ali s namjerom da se koristi isključivo kao krajnja mjera.

Telekom industrija, međutim, to takozvano funkcionalno razdvajanje doživljava kao prijetnju ulaganjima. "Iako je cilj poticanje konkurentnosti, mjera prinudnog funkcionalnog razdvajanja mogla bi rezultirati ponovnim stvaranjem de-facto monopola, te obeshrabrivati riskantna ulaganja u nove mreže", stoji u priopćenju Europske udruge telekomunikacijskih operatora (ETNO) objavljenom u ponedjeljak.

ETNO se poziva na studiju prema kojoj bi uvođenjem te mjere tijekom idućih devet godina u pitanje moglo biti dovedeno nekih 10 milijardi eura ulaganja.

Reding je najavila i prijedloge vezane uz unaprjeđenje prava potrošača, poput prava na promjenu telekomunikacijskog operatera u roku od jednog dana.

Također će iznijeti prijedlog novog sporazuma vezanog uz spektar radijskih frekvencija, kako bi se svima osigurala mogućnost širokopojasnog povezivanja, uključujući i udaljena, ruralna područja unutar 27 zemalja članica EU.

Reding se nada da će predložene mjere stupiti na snagu početkom 2010., nakon što dobiju odobrenje zemalja članica i Europskog parlamenta. (Hina)



Vijesti iz medija