Donesene smjernice za izradu strategije upravljanja balastnim vodama za Sredozemno more

Slika /arhiva/080911Du-2.jpg

Prema izvješćima prikupljenih s brodova, u hrvatskim se lukama godišnje ispusti oko dva milijuna tona balasta, naglasila je Maja Markovčić Kostelac, voditeljica Nacionalnog foruma za provedbu projekta Globallast, na današnjem drugom danu zasjedanja predstavnika sredozemnih država o problematici balastnih voda.

Napomenula je da kod balastnih voda od velike važnosti njihov sastav, a ne toliko količina, obzirom na štetne mikroorganizme koji se prenose putem brodskog vodenog balasta.

Uspostavom stalnog sustava nadzora i upravljanja pomorskim prometom u Republici Hrvatskoj, dodala je, konačno će biti riješen problem koji se za sada još uvijek javlja u procesu dokazivanja stvarnog počinitelja onečišćenja. Naglasila je pritom kako se uspostava VTMIS službe u nas očekuje do kraja iduće godine.

Donošenje smjernica zajedničke strategije kojom će se obuhvatiti osnovni elementi upravljanja balastnim vodama na Sredozemlju bio je cilj dvodnevnog skupa koji je okupio 40 stručnjaka. Strategija će biti usvojena na konferenciji država stranaka Barcelonske konvencije, a u ovom trenutku osnovane su radne skupine koje će tijekom iduće dvije godine raditi na izradi strategije i akcijskog plana upravljanja balastnim vodama.

Osnovni elementi strategije usmjereni su na zajedničke mehanizme i postupke nadzora, te primjenu standarda upravljanja balastnim vodama u svim zemljama u okviru projekta Globallast partnerstvo kojeg vodi Svjetska pomorska organizacija. Republika Hrvatska kao predsjedatelj regionalnog foruma za Sredozemno more u procesu izrade strategije ima glavnu ulogu.

Skup je pozdravio ravnatelj Uprave pomorskog prometa, pomorskog dobra i luka kap. Mario Babić koji je naglasio važnost zaštite morskog okoliša za Hrvatsku te istaknuo potrebu jačanja regionalne suradnje zemalja na Sredozemlju pri rješavanju problema upravljanja balastnim vodama.

Prvi regionalni sastanak sredozemnih država o problematici balastnih voda održan je u četvrtak i petak u Dubrovniku u organizaciji Regionalnog centra za žurne intervencije u slučaju iznenadnog onečišćenja Sredozemnog mora (REMPEC) i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. 



Pisane vijesti