Vježba satelitskog nadzora i zrakoplovnog snimanja uljnog onečišćenja Jadrana

Slika /arhiva/Adriatic_Sea.jpg

Na području riječkog akvatorija jutros je započela vježba satelitskog nadzora i zrakoplovnog snimanja uljnog onečišćenja mora, čiji je cilj prikupljanje dokaza prilikom dojave o uljnom onečišćenju mora. Tijekom vježbe ispred riječke luke simulirano je onečišćenje mora sa 50 litara palmina ulja koje je biorazgradivo i nije štetno za morski okoliš.

Vježba se provodi u okviru CleanSeaNet sustava (Europskog sustava satelitskog nadzora i otkrivanja naftnih mrlja na moru), čija je punopravna članica Republika Hrvatska postala 30. svibnja 2008.

Ovim sustavom osigurava se pravovremena dostava detaljnih informacija o uočenim naftnim mrljama i dostupnih satelitskih snimki te podataka o poziciji mogućih naftnih mrlja. Usluga satelitskog praćenja iznimno je skupa, te Europska agencija za sigurnost plovidbe (EMSA) ove usluge pruža članicama EU i RH bez naknade.

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je pokrovitelj akcije, a nositelji su Nacionalna središnjica za traganje i spašavanje na moru, Lučka kapetanija Rijeka, Obalna straža, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Dezinsekcija, Institut Ruđer Bošković i Laboratorij INA Rijeka.

Senzori na satelitu detektiraju naftnu mrlju koja se prikaže kao tamna oznaka na emitiranoj slici te analitičar interpretira snimku tražeći moguću naftnu mrlju. Ukoliko se ustanovi naftna mrlja, EMSA šalje upozorenje unutar 30 minuta obalnoj državi koja reagira koristeći sredstva nadzora (zrakoplovi, brodovi i sl.) kako bi neposrednim promatranjem i uzorkovanjem potvrdila postojanje mrlje, provela istražne poslove, te identificirala počinitelja. 
 



Pisane vijesti