Usvojen novi sporazum EU-SAD o putnicima u zračnom prometu

Slika /arhiva/eu-usa-flags.jpg

Sjedinjene Države i Europska unija potpisat će u ponedjeljak novi sporazum po kojem europske zrakoplovne kompanije moraju američkim vlastima dostavljati osobne podatke o putnicima nakon što je prethodni takav sporazum u svibnju iz tehničkih razloga poništio Europski sud pravde, objavilo je finsko predsjedništvo EU-a.

Sporazum, dogovoren 6. listopada nakon teških pregovora, stupit će na snagu s datumom potpisivanja, bez čekanja na formalnu ratifikaciju, rekao je glasnogovornik finskog predsjedništva EU-a nakon što su europski ministri za trgovinu i razvoj, okupljeni na sastanku u Luxembourgu, sporazum formalno prihvatili. "Odobren je... potpisivanje će biti danas", rekao je.

Sporazum će u Luxembourgu potpisati finski ministar vanjskih poslova Erkki Tuomioja i američki ministar za domovinsku sigurnost Michael Chertoff.

Europske zrakoplovne kompanije po tom su sporazumu dužne dati 34 osobna podataka o putnicima koji putuju u Sjedinjene Države, između ostalih, njihove telefonske brojeve, brojeve bankovnih računa, podatke o kreditnim karticama, uključujući i visinu limita.

Te podatke prikupljat će kao i do sada Američki ured za carine i zaštitu granica, no američko Ministarstvo domovinske sigurnosti moći će ih lakše dostavljati agencijama za borbu protiv terorizma, poput FBI-ja. 

To je bio glavni zahtjev Washingtona nakon nedavnih izmjena zakona koji američke službe obvezuje na razmjenu podataka u borbi protiv terorizma, nakon propusta u tom smislu koje je utvrdilo istražno povjerenstvo američkog Senata o terorističkim napadima 11. rujna 2001.

Novi sporazum o razmjeni podataka o putnicima u zračnom prometu dogovoren je nakon što je Europski sud pravde u svibnju iz tehničkih razloga poništio dotadašnji sporazum dogovoren nakon terorističkih napada 11. rujna.

Europski parlament izrazio je, naime, zabrinutost da se dostavljanjem osobnih podataka o putnicima krše temeljna ljudska prava, no Europski sud pravde presudio je 30. svibnja samo protiv pravnog okvira sporazuma.

Novi sporazum sa SAD-om koristi iste jezične formulacije kao i sporazum iz 2004., ali u drugom pravnom okviru.

Sporazum je prijelazan i vrijedi samo do lipnja 2007. do kada bi dvije strane trebale pronaći dugoročno rješenje tog pitanja. (Hina/Reuters)



Vijesti iz medija