Uredba EU-a o jeftinijem roamingu stupila na snagu

Slika /arhiva/eu_flag1.jpg

Uredba, kojom se smanjuju cijene roaminga, objavljena je u petak u službenom glasilu Europske unije, čime je ona u subotu stupila na snagu, a njezine konkretne učinke potrošači bi trebali osjetiti za dva mjeseca.

Prema uredbi, koja će vrijediti tri godine, cijene roaminga za odlazne pozive iz inozemstva ograničavaju se na 0,49 eura po minuti, a za dolazne pozive u inozemstvu na 0,24 eura.

Ta gornja ograničenja primjenjivat će se tijekom prve godine važenja uredbe, a nakon toga bi se postupno smanjivala. U drugoj godini odlazni pozivi u inozemstvu naplaćivali bi se 0,46 eura, a dolazni 0,22 eura, a u trećoj 0,43 i 0,19 eura.

Komisija je izrazila uvjerenje da EU neće morati nakon tri godine ponovno zakonski intervenirati radi snižavanja neopravdano visokih cijena.

Međutim, europski građani neće moći jeftinije koristiti mobilne telefone za vrijeme predstojećih godišnjih odmora jer je nakon stupanja uredbe na snagu operaterima ostavljeno mjesec dana da svojim klijentima ponude povoljniji roaming, a onda će oni imati još mjesec dana da odgovore na tu ponudu, što znači da će jeftiniji roaming biti moguć tek od rujna.

Europska komisija je odlučila predložiti donošenje uredbe o uvođenju gornje granice cijene roaminga tvrdeći da operateri neopravdano drže visoke cijene, tako da poziv iz inozemstva zna biti skuplji čak za šest puta nego poziv u matičnoj mreži. Ova uredba snizit će cijene na četvrtinu ili petinu dosadašnjih cijena roaminga.

Hrvatski građani morat će čekati ili članstvo u Europskoj uniji ili sklapanje posebnog sporazuma s EU-om o roamingu da bi mogli jeftinije telefonirati sa svojih mobilnih telefona u inozemstvo ili iz njega.

Slovenija, čiji građani masovno ljetuju u Hrvatskoj zatražila je da se uredba o sniženju cijena roaminga u mobilnoj telefoniji u državama Europske unije što prije proširi i na države koje kandidiraju za ulazak u EU, među kojima je Hrvatsku.

Slovenski mediji i potrošačke organizacije ocjenjuju da uredbu o smanjenju cijena roaminga treba proširiti i na operatere mobilne telefonije u državama na području bivše Jugoslavije budući da u njima Slovenci više nego na prostoru EU-a koriste usluge mobilne telefonije.

Uredba se primjenjuje u 27 zemalja članica Europske unije i zemljama Europskog ekonomskog prostora (Norveška, Lihtenštajn i Island) koje imaju sporazum s EU-om o sudjelovanju u zakonodavstvu koje se odnosi na unutarnje tržište. To za Hrvatsku znači da će morati ili čekati na članstvo u Uniji ili sklopiti s njom poseban sporazum o roamingu.

Europski parlament je izglasao uredbu 23. svibnja, a Vijeće EU-a ju je potvrdilo 7. lipnja. (Hina)



Vijesti iz medija