U Hrvatskoj 31.612 osoba s invaliditetom oslobođeno plaćanja cestarine

Slika /arhiva/invalid.jpg

Od početka prošle godine izdano je 31.612 rješenja na osnovi kojih hrvatski građani s visokim postotkom invaliditeta ostvaruju pravo na oslobađanje od godišnje naknade za uporabu javnih cesta, koja se plaća pri registraciji osobnog vozila, te od naknada za vožnju autocestama, rečeno je u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture na upit koliko građana ostvaruje takva prava.

Ta rješenja građanima, kako je rečeno, izdaje Uprava za cestovni promet Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

Hrvatski sabor krajem 2006. donio je dopunu Zakona o javnim cestama kojom je propisao da osobe s 80 ili više postotaka tjelesnog oštećenja, odnosno osobe kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje donjih ekstremiteta 60 ili više posto, ne plaćaju godišnju naknadu za uporabu javnih cesta i cestarinu za jedan osobni automobil u vlasništvu.

Uprava za cestovni promet rješenja izdaje na osnovi onih o stupnju tjelesnih oštećenja, koje izdaje Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje te Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi. Način ostvarivanja tih prava reguliran je posebnim Pravilnikom kojim je propisano, uz ino, da spomenuta prava vrijede samo za jedan osobni automobil koji mora biti u vlasništvu osobe s invaliditetom, da se prava mogu koristiti samo ako osobnim automobilom upravlja osoba s invaliditetom ili se ona nalazi u automobilu, a zlouporaba korištenja naljepnice i potvrde/smart kartice novčano se kažnjava od 2000 do 5000 kuna.

Osim invalida od naknada za vožnju autocestama oslobođena su još vozila s prvenstvom prolaza, vozila po odluci Uprave društava - koncesionara te strana vozila o čemu je Vlada sklopila ugovor s međunarodnim institucijama (NATO, EUFOR i td.).

Hrvatske autoceste na osnovi rješenja Ministarstva mora, prometa i infrastrukture od 1. siječnja 2007. do 22. kolovoza 2008. izdale su 25.098 invalidskih iskaznica za besplatan prolaz autocestama. Takvih je iskaznica od 2001. do 2006. izdano pak 40.000 za 20.000 korisnika, međutim, kako napominju, dosad se nekoliko puta mijenjala tehnologija izdavanja iskaznica, tako da su prve bile obične kartice, pa magnetske, zatim magnetske sa slikom, zato je i razlika u broju izdanih kartica, jer su se mijenjale stare za nove. Stupanjem na snagu novog Zakona o javnim cestama te su kartice prestale vrijediti, pa su izdane nove na temelju rješenja Ministarstva.

Po podatcima dioničkog društva Autoceste Zagreb-Rijeka (ARZ) s invalidskim iskaznicama u 2007. samo na autocesti Rijeka-Zagreb zabilježeno je 200.585 vozila ili 1,43 posto od ukupnog broja, a od 1. siječnja 2008. do 31. srpnja 2008. evidentirano je 98.645 vozila ili 1,16 posto od ukupnog broja.

U ARZ napominju da se navedeni prolazi ne mogu smatrati besplatnim, jer se troškovi naplaćuju od Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.

Troškove besplatna prolaza stranih vozila temeljem ugovora Vlade i međunarodnih institucija, refundira pak Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.


(Hina)



Vijesti iz medija