U 480 spasilačkih akcija na moru spašeno 428 osoba i 131 plovilo

Slika /slike/w LK-grb_20.JPG
U protekloj 2020. godini zabilježen je pad spasilačkih aktivnosti na moru u odnosu na prethodnu godinu za 21.5 %, uslijed smanjenoga prometnog opterećenja, zbog utjecaja pandemije Covid-19.
 
U području unutarnjih morskih voda i teritorijalnog mora poduzeto je 475 SAR akcija (99%), od toga je u području ZERP-a poduzeto 5 spasilačkih akcija (1%), konkretno, Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka) koordinirala je ukupno 480 akcija na moru, u kojima je spašeno 428 osoba, među kojima 16 ozlijeđenih dok je, nažalost, zabilježeno 28 smrtno stradalih, od čega 6 ronilaca.
 
Smanjenje broja akcija na razini godine bilježi se u svim kapetanijama, osim u Lučkoj kapetaniji Šibenik, koja bilježi povećanje za 3 akcije u odnosu na prethodnu godinu, dok je ukupno najveći broj SAR akcija u 2020. godini izvršen na području nadležnosti Lučke kapetanije Zadar (34.17%), gotovo trećina svih akcija.
 
Hitni medicinski prijevoz pacijenata, iako smanjen u odnosu na prethodnu, 2019. godinu i dalje je najveći pojedinačni udio u akcijama traganja i spašavanja (36,7 %).
 
Tijekom protekle godine nije evidentirana nijedna nestala osoba na moru.
 
Prošle, 2020. godine dogodilo se 12 sudara i 48 nasukavanja plovila, u potpunosti je potonulo 20 plovila, zabilježeno je 11 požara na plovilima, a veliki broj intervencija na moru, ukupno 42, poduzet je zbog kvarova pogonskih strojeva, upravljačkim sustavima, uz manji broj intervencija poduzetih zbog nestanka pogonskoga goriva na plovilima. I nadalje najveći udio ugroženih plovnih objekata otpada na plovila za sport, rekreaciju i razonodu (52%).
 
Smanjeni broj spašenih osoba i plovnih objekata u 2020. godini u odnosu na prethodne godine, izravna je posljedica smanjenog prometnog opterećenja uslijed Covid-19 pandemije te proaktivnog djelovanja Ministarstva u pružanju usluga sigurnosti plovidbe, osobito u dijelu povećanja razine dostupnosti i kvalitete pružanja usluga sigurnosti plovidbe, kako u dijelu prevencije, tako i u dijelu pružanja usluga traganja i spašavanja. Svim sudionicima u pomorskom prometu opetovano se savjetuje slušati vremenske prognoze, usklađivati plovidbe morem sa razinama stečenih nautičkih osposobljenosti i znanja te koristiti službene pomorske navigacijske karte i publikacije, kao i službenu višejezičnu mobilnu aplikaciju „nIS- nautički informacijski servis”, koja u realnom vremenu sadrži sve ažurne podatke bitne za sigurnu plovidbu.
 
Detaljne statističke izvještaje o rezultatima akcija traganja i spašavanja na moru, možete pregledati na mrežnoj stranici Ministarstva, u rubrici >>> Traganje i spašavanje.

Pisane vijesti