Trodnevni sastanak ministara EU za energetiku, telekomunikacije i promet

Slika /arhiva/eu_flag1.jpg

Trodnevna sjednica ministara Europske unije zaduženih za energetiku, telekomunikacije i promet počinje u srijedu u Luxembourgu, a glavne teme bit će tržište plina i električne energije, cijene roaminga, liberalizacija tržišta poštanskih usluga te uspostava satelitsko-navigacijskog sustava Galileo.

Sjednica počinje u srijedu poslije podne raspravom o unutarnjem tržištu plina i električne energije, u četvrtak bi se trebao postići politički dogovor o cijenama telefoniranja u inozemstvu, te raspravljati o liberalizaciji tržišta poštanskih usluga, a u petak će se govoriti o poteškoćama s kojima se suočava sustav Galileo.

Njemačka i Luksemburg pred početak sastanka u srijedu priključuju se Francuskoj, Belgiji i Nizozemskoj na prvom europskom tržištu za trgovanje električnom energijom, uspostavljenom kako bi se bolje iskoristili kapaciteti te spriječili prekidi opskrbe.

Ministri bi potom trebali razgovarati o izgledima za unutarnje tržište plina i električne energije, te međunarodnim odnosima na polju energetike, odnosno suradnji sa SAD-om, Rusijom i OPEC-om, kao i o energetskoj učinkovitosti.

U četvrtak, 27 ministara zaduženih za pitanja telekomunikacija trebali bi usvojiti uredbu o roamingu.

"Budući da je svaka riječ europske uredbe dogovorena i izglasana u Europskom parlamentu na svim jezicima EU prije dva tjedna, sada očekujem da će Vijeće učiniti sve kako bi utrlo put za objavu uredbe u Službenom listu EU u sljedećih nekoliko dana", rekla je prije sastanka europska povjerenica za telekomunikacije Viviane Reding.

Potvrda Vijeća posljednji je proceduralni korak prije nego uredba o roamingu postane zakon u svih 27 članica, što će otvoriti put da korisnici mobilnih telefona već početkom ove jeseni dobiju znatno manje račune za svoje mobilne telefone.

Zastupnici Europskog parlamenta 23. svibnja podržali su prijedlog uredbe o drastičnom smanjenju cijena roaminga, koji predviđa da se cijene roaminga za odlazne pozive ograniče na 0,49 eura po minuti i na 0,24 eura za dolazne pozive u inozemstvu. Ta gornja ograničenja primjenjivala bi se tijekom prve godine važenja uredbe, a nakon toga bi se postupno smanjivala. U drugoj godini odlazni pozivi u inozemstvu naplaćivali bi se 0,46 eura, a dolazni 0,22 eura, a u trećoj 0,43 i 0,19 eura.

Ministri za telekomunikacije trebali bi raspravljati i o pitanju potpune liberalizacije tržišta poštanskih usluga od 1. siječnja 2009.. Zbog protivljenja nekih država članica, koje se boje zatvaranja radnih mjesta, te smanjivanja plaća, taj je rok došao u pitanje. Radi se o liberalizaciji za distribuciju pošiljki lakših od 50 grama, budući da je za ostatak tržište već liberalizirano.

Ministri prometa na sastanku u petak trebali bi, između ostaloga, razgovarati o tome kako ići dalje s projektom Galileo, a očekuje se da će objaviti samo kratku izjavu o neuspjehu ugovora s konzorcijem osam europskih tvrtki te zatražiti od Komisije da detaljnije razradi daljnje opcije. Potom bi u listopadu Vijeće trebalo donijeti daljnje odluke o financiranju Galilea.

Europska komisija 16. svibnja iznijela je prijedlog da se satelitsko navigacijski sustav Galileo u potpunosti financira iz javnih izvora. Prvotno je bilo planirano da se trećina ukupne cijene uspostave Galilea financira sredstvima poreznih obveznika EU-a, a preostale dvije trećine trebao je financirati konzorcij od osam europskih tvrtki, koje bi onda imale pravo na iskorištavanje sustava.

Konzorcij nije uspio ispoštovati rok da do 10. svibnja uspostavi zajedničku pravnu strukturu koja bi vodila sustav, stoga je Komisija odustala od javno-privatanog partnerstva.

Galileo je europska civilna alternativa američkom GPS-u i ruskom GLONASS-u, koje financiraju i kontroliraju vojne vlasti. (Hina)



Vijesti iz medija