- Objavljeno: 28.10.2009.
Studija o lučkim prihvatnim uređajima za otpad
Danas je u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture povodom završetka projekta „Studije o lučkim prihvatnim uređajima“, održana svečanost zatvaranja projekta.
Studija je ukupne vrijednosti 1,82 milijuna kuna i u cijelosti je financirana sredstvima Europske unije, u sklopu programa PHARE 2006., a u okviru projekta „Jačanje administrativne sposobnosti - nadzor i upravljanje brodovima - faza2“.
„Studija o lučkim prihvatnim uređajima za otpad“ je studija izvedivosti koja obuhvaća odgovarajuća tehnička, tehnološka, organizacijska i financijska pitanja uspostave učinkovitog sustava za prihvat otpada s brodova duž hrvatske obale.
Mjerama koje proizlaze iz studije povećat će se učinkovitost postojećih kapaciteta za rukovanje krutim i tekućim otpadom s brodova. Studija također postavlja minimalne tehničke standarde za sve lučke prihvatne uređaje za različite razine opterećenja okoliša, koji nastaju pomorskim prijevozom.
Studijom su utvrđene brojne mjere unaprjeđenja sustava zbrinjavanja otpada s brodova, te se stvaraju uvjeti za učinkovito gospodarenje otpadom, zaštitu mora od onečišćenja i zaštitu okoliša općenito.
Uvodni govor na prezentaciji „Studije o lučkim prihvatnim uređajima za otpad“ održali su Mario Babić; ravnatelj Uprave za pomorski promet,pomorsko dobro i luke, Joško Nikolić; ravnatelj Uprave za sigurnost plovidbe, zaštitu mora i unutarnjih voda, te Nina Perko ;načelnica Uprave za pomorski promet, pomorsko dobro i luke. U svojim uvodnim izlaganjima, spomenuti su naglasili važnost studije, čija je izrada započela u studenom prošle godine, a izradila ju je konzultantska kuća NEA iz Belgije.
Na prezentaciji su također govorili i stručnjaci iz konzultantske kuće NEA, koji su radili na projektu. Konzultanti predlažu da se u svim hrvatskim lukama otvorenim za javni promet, kojih je ukupno 333, te u 100 luka posebne namjene, uvede sustav naplate prihvata i odvoza otpada s plovila.
Ta naknada bi bila fiksna i određivalo bi je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, a ovisila bi o tipu i veličini plovila.
Bila bi obavezna za sva plovila koja ulaze u luke, bez obzira imaju li otpada za zbrinjavanje i odvoz, ili ne, čime bi se destimuliralo „besplatno“ bacanje otpada u more.
Prema prijedlogu konzultanata, za naplatu pristojbi odgovorne bi bile Lučke uprave, a odvoz bi bio u nadležnosti za to specijaliziranih poduzeća.
Preporuke o ustroju novog sustava lučkih prihvatnih uređaja za otpad bit će usvojeni u prijedlogu Zakona o pomorskom dobru i lukama, čije je donošenje predviđeno krajem godine, a potom i u izradi niza podzakonskih akata.