- Objavljeno: 24.07.2012.
Sjećanje na poginule povodom treće godišnjice željezničke nesreće u Rudinama
„U ime Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, u ime ministra Siniše Hajdaša Dončića i svoje osobno ime izražavam sućut obiteljima nastradalih putnika u nagibnom vlaku, kazao je Krizmanić u izjavi za novinare te dodao, kako je ovaj nesretni događaj bila velika tragedija i moramo učiniti sve kako bi moguće tragedije sveli na minimum jer je uvijek u pitanju ljudski faktor, bilo kroz upravljanje ili održavanje sustava“, rekao je pomoćnik ministra Krizmanić.
Ivan Vuković, član Uprave HŽ Holdinga na pitanje novinara jesu li se Hrvatske željeznice nakon tragedije nagibnog vlaka oporavile u smislu popunjenosti vlakova, kazao je kako problem popunjenosti vlakova nije samo problem nagibnih vlakova, nego i problem infrastrukture i svih ostalih uvjeta koji čine promet atraktivnim. Dakle, ako za Split vozite osam sati, onda nije problem u nagibnom vlaku, nego je problem u tome što nismo uspjeli postići uvjete da ti nagibni vlakovi prometuju adekvatnim brzinama. Na tome upravo sada radimo i inzistiramo. Projekti koje smo započeli i koje mislimo realizirati u ovome razdoblju koncentrirani su na poboljšanje infrastrukture i učinak koji će takva infrastruktura polučiti u prometu ljudi i roba.
Nesreća nagibnog vlaka kod Rudina 24. srpnja 2009. godine bila je najteža nesreća u dvadesetogodišnjoj povijesti Hrvatskih željeznica u kojoj je uz šest tragično poginulih putnika ozlijeđeno još 55 putnika.
Nakon te nesreće Uprava HŽ Holdinga analizirala je stanje sigurnosti željezničkog prometa te je donesen zaključak s dodatnim mjerama u području sigurnosti. Mjere su se odnosile na dodatne kontrole sigurnosti prometa te mjere za podizanje radne i tehnološke discipline.
Odavanju pijeteta žrtvama teške prometne nesreće kod Rudina među ostalima nazočili su i Visko Haladić, zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije, Joško Berket, gradonačelnik Kaštela te predstavnici Državne uprave za zaštitu i spašavanje.