- Objavljeno: 22.03.2006.
Savska komisija: Jedinstvena pravila plovidbe i održavanja plovnog puta rijeke Save
Uspostavljanje međunarodnog režima plovidbe rijekom Savom i njenim pritocima, održivog upravljanja vodama i poduzimanje mjera za sprječavanje ili ograničavanje opasnosti nastalih uslijed poplava, leda, suša i akcidenata, glavni su ciljevi osnivanja Međunarodne komisije za sliv rijeke Save – Savske komisije, kazao je tajnik Komisije Dejan Komatina na današnjoj konferenciji za novinare održanoj povodom Svjetskog dana voda.
Podsjetio je da je Savska komisija osnovana temeljem Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save kojeg su potpisale Hrvatska, Slovenija, Bosna i Hercegovina i Savezna Republika Jugoslavija, u Kranjskoj Gori 3. prosinca 2002., nakon uspješno okončanih pregovora vođenih pod pokroviteljstvom Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu. Nakon njegove ratifikacije Savska je komisija osnovana u lipnju prošle godine sa sjedištem u Zagrebu, a za predsjedavajućeg je izabran Kemal Karkin iz BIH, dok je njegov zamjenik Branko Bačić iz RH, istaknuo je Komatina.
Komatina je naglasio da u području plovidbe Savska komisija donosi obvezujuće odluke, dok pitanje gospodarenja vodama predlaže jedinstven Plan upravljanja slivom rijeke Save. U nadolazećem razdoblju, najavio je, potrebno je uskladiti propise između četiri države donošenjem jedinstvenih pravila plovidbe te uskladiti planove obilježavanja i održavanja plovnog puta rijeke Save.
Republika Hrvatska izdvaja značajna sredstva za infrastrukturu luka na unutarnjim vodama, istaknuo je Janko Brnardić, pomoćnik ministra za unutarnju plovidbu. Prema petogodišnjem planu razvoja riječnih luka i plovnih puteva koji je u izradi, za luke na Savi (Sisak i Slavonski Brod) planira se uložiti 10, a za uređenje plovnog puta Save 50 milijuna EUR-a.
Na temelju konvencije o vodama iz 1992. godine tzv. „Helsinške konvencije“ zemlje Europe, Kanade i sjeverne Amerike uspostavile su međunarodni okvir kojim se regulira upravljanje vodama, a 1994. donesena je konvencija o zaštiti Dunava. Europska unija 2000. godine donosi prvi pravi dokument koji regulira upravljanje vodama na području Europe, upoznao je prisutne Željko Ostojić, zamjenik člana Savske komisije iz RH rekavši da je cilj Savske komisije je postići odgovarajući način upravljanja vodnim područjima te riješiti probleme zaštite voda, pročišćavanja onečišćenih voda i vodoopskrbe.