Sastanak mješovite komisije za zaštitu Jadrana

Slika /arhiva/opatija-by-bd.jpg

Sastanak Mješovite hrvatsko-slovensko-talijanske komisije za zaštitu Jadranskog mora i obalnih područja, kojom ove godine predsjeda Republika Hrvatska, održava se danas i sutra u Opatiji.
 
Na sastanku se razmatraju nacionalna izvješća o balastnim vodama i rezultati analize balastnih voda, nacionalni planovi upravljanja balastnim vodama, aktivnosti na proglašenju Jadrana posebno zaštićenim područjem i aktivnosti za integralno upravljanje obalnim područjem.
 
Državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Nikola Ružinski izjavio je za Hinu da su se sve strane složile da je pitanje balastnih voda važno, da brodovi balastne vode ne bi trebali ispuštati u Jadranu te da bi trebalo objediniti strategije zaštite Jadrana i Mediterana.
 
Ružinski je kazao da, prema izvješću, na hrvatskom dijelu Jadrana postoji stvarna opasnost od utjecaja balastnih voda. Za sada nema velikih incidenata, ali se pokazalo da su balastne vode drukčijeg kemijskog i biološkog sastava, rekao je te dodao da je Hrvatska pripravna izraditi pravilnik o balastnim vodama.
 
Ružinski je kazao da su predstavnici triju zemalja dogovorili da treba pojačati rad na istraživanjima, poboljšati suradnju, metodologiju i praćenje balastnih voda te pripremiti plan upravljanja balastnim vodama.
 
Plan upravljanja balastnim vodama trebao bi urediti pitanja nadzora, uvjete zabrane ili dopuštenja ispuštanja balastnih voda, zamjene balastnih voda, a u okviru tog plana trebalo bi pojačati istraživanja tehnologije obrade balastnih voda na brodu.
 
Suradnja će se nastaviti radom Potkomisije za izradu zajedničkih osnova strategije za zaštitu i očuvanje Jadranskog mora u kontekstu Morske strategije Europske unije, koja će se sastati u listopadu ove godine, pod predsjedanjem talijanske strane, najavio je Ružinski.
 
Mješovita komisija osnovana je 1977. na temelju Sporazuma o zaštiti Jadranskog mora i obalnih područja koji je sklopljen 1974., s ciljem multidisciplinarnog rješavanja problema okoliša u Jadranskom prostoru.
 
Komisija se do sada bavila pitanjima zajedničkog, stalnog ispitivanja ekosustava Jadranskog mora, uspostavljanja sustava plovidbenih putova Jadranom, utvrđivanja i suzbijanja onečišćenja neodgovarajućim rukovanjem i odlaganjem otpada, revitalizacije i zaštite ambijentalnih vrijednosti, saniranja najopterećenijih područja i ostalih područja većih gradova, industrijskih zona i luka, informiranjem te rješavanjem problema balastnih voda na Jadranu.
 
Komisija radi u radnim skupinama i sastaje se jednom na godinu. Koordinator ovogodišnjeg sastanka je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, a u hrvatskom izaslanstvu su predstavnici više mjerodavnih ministarstava i ustanova. (Hina)



Pisane vijesti