SAD i EU ponovno o zaštiti podataka putnika u zračnom prometu

Slika /arhiva/eu-usa-flags.jpg

Američki ministar za domovinsku sigurnost Michael Chertoff u ponedjeljak će pokušati uvjeriti zastupnike Europskog parlamenta da podaci o putnicima koji zračnim putem dolaze u SAD mogu biti ključni u sprečavanju terorističkih napada.

Chertoff pokušava postići novi sporazum s EU-om koji će američkim sigurnosnim agencijama dati kontinuirani pristup informacijama o europskim putnicima na letovima za SAD. Sadašnji sporazum ističe u srpnju, a Europski parlament želi da novi sporazum bude bolji što se tiče europskih standarda zaštite osobnih podataka.

"Ono što pokušavam učiniti ovim posjetom je objasniti koliko su vrijedne te informacije za nas, koristeći primjere slučajeva u kojima smo zaustavili ljude ili presreli neke koji su dolazili u našu zemlju, a bili su teroristi ili trgovci drogom", rekao je Chertoff. On će se u Europskom parlamentu obratiti Odboru za građanske slobode.

EU i SAD trebaju se usuglasiti o novom sporazumu prije srpnja kako bi se izbjegli problemi sa zrakoplovnim kompanijama i s putnicima koji dolaze iz Unije.

Prema sadašnjem sporazumu, američka Agencija za carinsku i pograničnu zaštitu smije otkrivati podatke o putnicima drugim američkim agencijama u okviru antiterorističkih istraga, ako te agencije imaju jednake standarde zaštite informacija kao EU.

Ukupno 34 vrste podataka - poput imena putnika, adresa, broja sjedala, kreditnih kartica i informacija o putovanju - prebacuju se američkim vlastima 15 minuta nakon polijetanja zrakoplova iz EU za SAD.

Službeni je Washington upozorio zrakoplovne kompanije da bi, ako ne budu davale podatke o putnicima, mogle biti kažnjene sa 60.000 dolara po putniku ili gubitkom prava na slijetanje.

Pregovori se vode o tome u kolikoj mjeri i koliko dugo američke vlasti smiju koristiti podatke, kada trebaju biti uništeni i koja tijela imaju pravo pristupa podacima. (Hina/AP)
 



Vijesti iz medija