Regionalna konferencija o financiranju municipalnog razvoja

Slika /arhiva/nsl okr.stol 11_11.jpg

Zagreb, 22. studenoga 2011. - u okviru konferencije organiziran je okrugli stol i panel rasprava u radu kojih su sudjelovali: Tapio Rauma, VTT Technical Research Center iz Finske, Zoran Kuljić, NSN Hrvatska, Krešo Antonović, ravnatelj Uprave elektroničkih komunikacija i pošte, Josip Šajnović, HAKOM, Zoran Kuljić, NSN Hrvatska, Krešimir Kvaternik, FINA i Vladislav Valiček, Novemo, ZagrebPrva "Municipal Development Arena" – Regionalna konferencija o financiranju municipalnog razvoja održana je u organizaciji Infoarena Grupe i uz partnerstvo Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) te pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske prof.dr.sc. Ive Josipovića, u hotelu The Regent Esplanade u Zagrebu.

U okviru konferencije održan je okrugli stol pod nazivom "Isporuka municipalnih usluga u 21. stoljeću", na kojem su uvodno predavanje održali Tapio Rauma, VTT Technical Research Center iz Finske i Zoran Kuljić, NSN Hrvatska o temi "Smart Grids for Smart Future", dok su u panel raspravi sudjelovali: Krešo Antonović, ravnatelj Uprave elektroničkih komunikacija i pošte, Josip Šajnović, HAKOM, Zoran Kuljić, NSN Hrvatska, Krešimir Kvaternik, FINA, Tapio Rauma, VTT Technical Research Center, Finska i Vladislav Valiček, Novemo, Zagreb.

Na okruglom je stolu istaknuto da tzv. "Smart Grid" (pametna mreža) ima potencijal postati jednim od najpopularnijih rješenja u području proizvodnje, distribucije i korištenja električne energije jer omogućuje svima da budu istodobno i proizvođači i potrošači električne energije. NSN Hrvatska u tome prepoznaje priliku za razvoj lokalne, gradske i regionalne infrastrukture jer "Smart Grid" uključuje informacijsku i komunikacijsku infrastrukturu. "Smart Grid" će promijeniti poslovne modele i osigurati nove prilike za rast i razvoj, što je potkrijepljeno primjerima iz finske i europske prakse.

Ciljeve Vladine Strategije razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 2012. do 2015. godine i Provedbenog programa Strategije za razdoblje od 2012. do 2013. godine, predstavio je Krešo Antonović, ravnatelj u Ministrastvu mora, prometa i infrastrukture s posebnim naglaskom na mjere razvoja širokopojasne infrastrukture te uključivanje lokalne i regionalne samouprave u razvoj ove infrastrukture.

Naglašena je potreba primjene svih oblika financiranja širokopojasne infrastrukture, uključujući i modele javno-privatnog partnerstva, a osobita važnost dana je pravodobnoj pripremi projekata koji će se kandidirati za financiranje iz sredstava EU fondova, kako je to predviđeno Operativnim programom za regionalnu konkurentnost. Također je spomenuta i mogućnost financiranja državnim poticajnim sredstvima, ali uz poštivanje pravila o državnim potporama, i to za područja gdje ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja u infrastrukturu širokopojasnog pristupa.

Govoreći o budućnosti upravljanja gradovima i municipalnim razvojem Tomislav Čorak (A.T. Kearney) istaknuo je kako je budućnost municipalnog razvoja u projektnom vođenju gradova te u transparentnosti koja mora pratiti uspješnost razvoja svakoga pojedinog projekta.

O temi "Fiskalna decentralizacija i regulatorna reforma – poučci iz regije" govorili su Davor Inđić, glavni bankar EBRD-a, Dubravka Jurlina Alibegović s Ekonomskog instituta u Zagrebu, Slavko Kojić, pročelnik Ureda za financije Grada Zagreba te Predrag Štromar, župan Varaždinske županije.

Generalni partner konferencije bila je Nokia Siemens Networks (NSN) Hrvatska, koja u suradnji s operatorima, regulatorom i lokalnim tvrtkama nastoji uvesti najnaprednije komunikacijske tehnologije, pridonoseći tako razvoju lokalne zajednice i društva u cjelini.

Za suorganizatora Konferencije "Municipal Development Arena" odabran je EBRD koji je do sada financirao 537 projekata na području Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Makedonije i Crne Gore, uloživši gotovo 8 milijarda eura u projekte koji se odnose na municipalnu infrastrukturu i usluge, odnosno na održive isporuke municipalnih usluga.

Taj ulog EBRD-a podržava ulaganja u ukupnoj vrijednosti od 18,7 milijarda eura, a dodaju li se navedenim državama još Rumunjska i Bugarska, broj projekata raste na 1.020, a ukupna ulaganja EBRD-a iznose 15,4 milijarde eura.



Vijesti iz medija