Radnici Luke Ploče stekli 23,25 posto dionica luke

Slika /arhiva/luka ploce215.jpg

Hrvatski fond za privatizaciju (HFP) je početkom ožujka s radnicima Luke Ploče sklopio 751 ugovor o prodaji i prijenosu dionica Luke Ploče kojim su radnici stekli 51.771 dionicu, što čini 23,25 posto temeljnog kapitala Luke Ploče, a početkom ovog tjedna upisani su kao imatelji tih dionica u registru koji vodi Središnje klirinško depozitarno društvo (SKDD), izvijestili su danas iz Luke Ploče putem Zagrebačke burze.

HFP i radnici Grupe Luka Ploče sklopili su 1. ožujka 751 ugovor o prodaji i prijenosu dionica Luke Ploče, a radnici su dionice kupili temeljem odluke Vlade o načinu prodaje, cijeni i uvjetima prodaje dionica Luke Ploče od 27. siječnja.

Radnici Luke Ploče stekli su 51.771 dionicu Luke Ploče ukupne nominalne vrijednosti 20,7 milijuna kuna i temeljem tabularne izjave prodavatelja (HFP) upisani su 21. ožujka u registar koji vodi SKDD kao imatelji dionica.

SKDD je izvršilo zabranu raspolaganja kupljenim dionicama u vremenu od pet godina od dana sklapanja ugovora, navodi se u obavijesti Luke Ploče.

Vlada je 27. siječnja donijela odluku o načinu prodaje, cijeni i uvjetima prodaje dionica društva Luka Ploče radnicima Grupe Luka Ploče, a tom je odlukom zadužen HFP da 51.771 dionicu, što čini 23,25 posto temeljnog kapitala Luke Ploče, proda radnicima Luke po cijeni od 400 kuna.

Uvjeti su bili da u kupnji sudjeluju svih 746 radnika, da broj dionica koje svaki radnik može kupiti ovisi o broju navršenih godina staža, a bilo je predviđeno i da, ukoliko radnici ne iskažu dovoljan interes za kupnju, preostale dionice ostanu u portfelju HFP-a.

Vlada je na toj sjednici krajem siječnja donijela i odluku o povećanju temeljnog kapitala Luke Ploče kojom je preporučila HFP-u i Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje da na izvanrednoj glavnoj skupštini Luke glasuju za odluku o dokapitalizaciji putem javne ponude.

Krajem siječnja održana je i izvanredna glavna skupština Luke Ploče koja je prihvatila odluku o povećanju temeljnog kapitala za najviše 132 milijuna kuna, sa 89,05 milijuna kuna na iznos od najviše 221 milijun kuna.

Dokapitalizacija će se provesti izdavanjem do najviše 330.000 novih dionica čiji će raspon cijene za proces javne ponude kao i konačnu cijenu dionica utvrditi Uprava uz suglasnost Nadzornog odbora s tim da ta cijena ne može biti manja od nominalne vrijednosti dionica, odnosno od 400 kuna.

Nove dionice ponudile bi se javno, uz pravo prvenstva postojećih dioničara društva, a upisivale bi se u dva kruga, u prvom bi ih mogli upisati postojeći dioničari, dok je drugi rezerviran za javnost. Izdanje bi se smatralo uspješnim ako se u utvrđenom roku upiše i uplati najmanje 50 posto prospektom ponuđenih dionica.


(Hina)



Pisane vijesti