Prvi regionalni sastanak sredozemnih država o problematici balastnih voda

Slika /arhiva/080911Du-1.jpg

Prvi dvodnevni regionalni sastanak sredozemnih država o problematici balastnih voda u organizaciji Regionalnog centra za žurne intervencije u slučaju iznenadnog onečišćenja Sredozemnog mora (REMPEC) i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, u čijem radu sudjeluje 40-ak stručnjaka, otvoren je danas u Dubrovniku u hotelu „Tirena“.

Cilj ovog skupa je postavljanje temelja za uspostavu zajedničke Strategije upravljanja balastnim vodama na Sredozemlju, a radi smanjenja štetnog učinka prijenosa organizama putem balastnih voda.

Problem prijenosa štetnih vodenih organizama i patogena putem balastnih voda globalan je problem koji je posebno naglašen u poluzatvorenim morima kakvo je Sredozemno i Jadransko more, te stoga ne čudi činjenica da je upravo Republika Hrvatska jedna od predvodnica projekta upravljanja balastnim vodama, istaknula je Maja Markovčić Kostelac, načelnica u Ministarstvu ujedno i voditeljica Nacionalnog foruma za provedbu projekta Globallast partnerstvo.

Riječ je o petogodišnjem projektu koji je pokrenula Međunarodna pomorska organizacija (IMO) i UN-ov Program za razvoj (UNDP) sa ciljem pomoći državama u potpori primjene međunarodnih standarda u upravljanju balastnim vodama.

Kako je naglasio Andreas Chrystosomou, predsjedavatelj Odbora za zaštitu morskog okoliša IMO-a, još uvijek je u tijeku razvoj tehnologije za pročišćavanje balastnih voda na brodovima, a zasad jedina metoda je izmjena balastnih voda na najmanjoj udaljenosti od 50 nautičkih milja od kopna i dubini mora ne manjoj od 200 metara.

Međunarodnu Konvenciju o standardima za upravljanje i nadzor brodskog vodenog balasta i taloga iz 2004. godine dosad je potvrdilo 20 zemalja, napomenuo je dodajući da će stupiti na snagu godinu dana nakon potvrde najmanje 30 država članica IMO-a ili država koje posjeduju 35 posto svjetske flote.

Konvenciju, u čijem je donošenju aktivno sudjelovala, Republika Hrvatska planira potvrditi sljedeće godine, rekla je Markovčić Kostelac napominjući da je Hrvatska jedina zemlja na Mediteranu koja je nacionalnim zakonodavstvom definirala upravljanje balastnim vodama posebnim pravilnikom koji je na snazi godinu dana.

Na novinarsko pitanje o proglašenju Jadrana posebno osjetljivim morskim područjem kazala je da je taj prijedlog prema IMO-u Republika Hrvatska pokrenula još prije četiri godine, no zbog dodatnih mjera zaštite Jadrana od prijenosa štetnih organizama putem balastnih voda ta je inicijativa još uvijek u postupku usuglašavanja s ostalim jadranskim državama.

Skup su pozdravile županica Dubrovačko-neretvanske županije Mira Buconić i Nike Sudarević u ime Grada Dubrovnika. 



Pisane vijesti