Prva Jadranska konferencija o onečišćenju mora uljem

Slika /arhiva/pokrovitelj MMPI1.jpg

Jadran je moguće zaštiti od onečišćenja jedino uspostavom kvalitetne suradnje zemalja u jadranskoj regiji, istaknuo je kap. Mario Babić, državni tajnik za more, otvarajući danas u Opatiji Prvu Jadransku konferenciju o onečišćenju mora uljem kojoj je pokrovitelj Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, a organizator tvrtka OSEC.

Babić je podsjetio da su se najveće svjetske havarije tankera, primjerice »Exon Valdeza« i »Prestigea«, dogodile blizu obala razvijenih zemalja (SAD-a i Španjolske), koje same nisu uspjele riješiti to silno onečišćenje nego su prihvatile pomoć drugih zemalja. Da je regionalna suradnja jadranskih država dobra Babić je naveo na primjeru zapaljenja broda »Und Adriatik« kod istarske obale, kada su u samo pola sata pomoć ponudile susjedne zemlje.

U Jadranu se godišnje pretovari oko 70.000 tona nafte, a tim poluzatvorenim morem dnevno plovi i desetak tankera, pa zbog svega toga treba poduzeti što veće mjere zaštite. Da Hrvatska neprestano radi na očuvanju Jadrana, govori i to da je prije dva Ijedna Sabor ratificirao Konvenciju o balastnim vodama. Babić je napomenuo da brodovi u naše more godišnje ispuste zauljenih voda površine veće od našeg najvećeg otoka Cresa, što je također veliko upozorenje kako ozbiljno trebamo shvatiti očuvanje Jadrana od onečišćenja.

Naglasio je da je Hrvatska inicirala proglašenje Jadrana posebno osjetljivim područjem, kao i uspostavljanje usmjerene i odvojene plovidbe tim morem. Europska je komisija izdvojila deset milijuna eura za instaliranje deset radarskih stanica na našoj obali i otocima pomoću kojih će se kontrolirati plovidba Jadranom.

Plan intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora predstavio je kap. Joško Nikolić, ravnatelj Uprave za sigurnost plovidbe, zaštitu mora i unutarnjih voda, koji je ujedno i predsjednik državnog Stožera za provedbu Plana.

Cilj konferencije je omogućiti razmjenu iskustava i znanja s područja prevencije, spremnost za intervenciju i intervenciju kod iznenadnih zagađenja mora uljima, među sudionicima iz zemalja Jadranske regije - Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Italije i Slovenije, kao i s kolegama iz ostalih dijelova Europe i Sredozemlja. Na konferenciji, koja traje tri dana, sudjeluje i niz relevantnih međunarodnih organizacija i institucija, uključujući IMO, REMPEC, EMSA, IOPC Funds, Cedre, ITOPF itd.

Zaštita Jadrana od incidentnih zagađenja uljem, pogotovo onih većih razmjera, i sposobnost učinkovite intervencije, od posebne je važnosti za sve obalne zemlje kojima zdravlje morskog okoliša, uključujući obalu sa svim pripadajućim prirodnim resursima, predstavlja iznimno važan element održivog razvoja, istaknuto je na konferenciji.

U okviru konferencije na izložbenom prostoru kongresnog centra Grand hotela Adriatic održat će se i izložba opreme, prezentacija usluga i aktivnosti tvrtki i organizacija koje se bave intervencijom kod onečišćenja mora.



Pisane vijesti