- Objavljeno: 06.12.2006.
Proslavljen Dan pomoraca – blagdan sv. Nikole
Izgradnja luka državnog i županijskog značaja, razvoj brodarstva, rješavanje životnih i radnih prava pomoraca te zaštita Jadrana, četiri su glavna cilja koje smo si zadali u jačanju pomorske konkurentnosti Hrvatske, istaknuo je Božidar Kalmeta, ministar mora, turizma, prometa i razvitka, na središnjoj svečanosti obilježavanja Dana pomoraca – blagdana sv. Nikole, održanoj u dubrovačkom kazalištu „Marin Držić, uputivši čestitke svim hrvatskim pomorcima kojih je oko 32.280.
Svečanosti je nazočio i predsjednik hrvatske Vlade Ivo Sanader, potpredsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor, ministar obrane Berislav Rončević, županica Dubrovačko-neretvanske županije Mira Buconić, dubrovačka gradonačelnica Dubravka Šuica, saborski zastupnici te brojni djelatnici pomorskoga gospodarstva i pomorci.
Tom je prigodom ministar Kalmeta ocijenio da je usuglašavanjem hrvatskog pomorskog zakonodavstva s onim u EU Republika Hrvatska i de iure postala pomorska zemlja stvarajući brodarima i pomorcima uvjete kao i u drugim pomorskim državama. Donošenjem Pomorskog zakonika, dodao je, u vrijeme najviših vozarina, hrvatski brodari u međunarodnoj plovidbi oslobođeni su plaćanja poreza na dobit, čime im je omogućeno da ta sredstva ulože u obnovu flote.
Država daje poticaje od 30 posto vrijednosti izgradnje ribolovne flote, a sa 20 posto potiče i izgradnju brodova trgovačke mornarice i putničke flote. Obnovljene su 42 županijske luke, a u svih 6 luka državnog značaja u tijeku su veliki infrastrukturni projekti, te se planira izgradnja barem jedne ribarske luke u svakoj županiji, rekao je Kalmeta.
Radno-pravnu zaštitu pomoraca hrvatska je Vlada osigurala kroz dvije faze reforme, napomenuo je. Prva je iza nas, pojasnio je, i njom smo svim hrvatskim pomorcima koji plove na brodovima pod domaćom zastavom snizili osnovicu za obračun doprinosa i povećali pomorski dodatak kao neoporezivi dio plaće. Druga faza reforme, najavio je ministar, obuhvatit će oko 26 tisuća naših pomoraca koji plove na stranim brodovima te će imati istu osnovicu kao da plove na hrvatskim brodovima, čime će ih se uvesti u sustav mirovinskog i socijalnog osiguranja.
Ministar Kalmeta podsjetio je da je od ove godine prvi puta uvedeno stipendiranje pomorskih zvanja zbog nedostatka pomorskih kadrova, od čega gotovo 10 tisuća u svijetu. Stipendije je dobilo 142 učenika i 24 studenata i to u iznosu od 800, odnosno 1.200 kuna mjesečno. Također, ministar je naglasio da se uvodi sustav nadzora Jadrana, radi na pravilniku o zabrani izmjene balastnih voda u Jadranu, te da smo prema Svjetskoj pomorskoj organizaciji nositelji inicijative proglašenja Jadrana posebno osjetljivim morskim područjem.
U svjetlu tradicije nagrađivanja zaslužnih pojedinaca, udruga i tvrtki iz područja pomorstva ministar Kalmeta dodijelio je priznanja, a državni tajnik za more Branko Bačić plakete u četiri kategorije. Za doprinos razvitku pomorskog gospodarstva nagrađeni su Uljanik plovidba iz Pule i prof. dr. sc. Hrvoje Kačić, a za unapređenje plovidbe i zaštitu pomorskog okoliša Pomorski meteorološki centar Split i udruga Eko Kvarner. Za traganje i spašavanje na moru i unapređenje službe nagrađeni su kap. Milivoj Farčić iz Lučke kapetanije Split-Ispostave Trogir, Lučka kapetanija Split i posada broda „Vid“ Lučke kapetanije Rijeka.
Novinar Hrvatskog radija-Radio postaje Dubrovnik Božo Brzica i prof. dr. sc. Rudolf Capar dobitnici su priznanja za promicanje pomorske kulture. Također, Ministarstvo je zbog požrtvovnog i dugogodišnjeg rada dodijelilo priznanja svojim djelatnicima koji su tijekom ove godine otišli ili do kraja 2006. idu u mirovinu: Antonu Ružiću iz Lučke kapetanije Pula, Ivici Grguriću iz Lučke kapetanije Rijeka te Slavku Bačiću i Boži Crvariću iz Lučke kapetanije Zadar.
Uoči svečanosti u kazalištu premijer Sanader i ministar Kalmeta položili su vijenac u more ispred tvrđave Lovrjenac za sve poginule hrvatske pomorce s broda „Tirena“, inače replike dubrovačkog galijuna iz 16. stoljeća.