- Objavljeno: 05.12.2006.
Predstavljena Konvencija o radu pomoraca
Sve pomorce bez obzira plove li na brodovima pod hrvatskom ili stranim zastavama uvest ćemo u jedinstveni socijalni, radni i porezni sustav pod povoljnijim uvjetima, najavio je kap. Mario Babić, pomoćnik ministra za pomorski promet, pomorsko dobro i luke, na današnjem predstavljanju Konvencije o radu pomoraca u sklopu radnog obilježavanja Dana pomoraca u Dubrovniku.
Oko 26 tisuća hrvatskih pomoraca koji plove na brodovima stranih zastava morat će se ubuduće prilikom ukrcaja ili iskrcaja prijaviti lučkoj kapetaniji, čime će im biti evidentiran cjelokupni plovidbeni staž kroz pomorsku knjižicu, pojasnio je Babić. Dodao je da će time biti završena druga faza reforme radno-socijalnog statusa domaćih pomoraca, o čemu će hrvatska Vlada ovih dana donijeti zaključak kojim će obvezati sva resorna ministarstva da prilagode svoje propise s ciljem ostvarenja ove Vladine mjere.
Hrvatska ima ukupno oko 32 tisuće pomoraca, no kao i zemlje članice Europske unije suočena je s nedostatkom pomorskih kadrova i padom interesa za pomorska zvanja. Stoga je po prvi puta ove godine hrvatska Vlada prihvatila program stipendiranja učenika i studenata, budućih pomoraca, čije obrazovanje potiče s milijun kuna.
Također, Vlada daje porezne olakšice brodarima, subvencije za gradnju brodova za hrvatske brodare za obnovu flote trgovačke mornarice, putničke flote, izletničko-putničke flote malih brodara te potiče obnovu i ribarskih brodova, podsjetio je Babić. Rekao je da je prosječna starost hrvatske flote oko 23 godine, što je u okviru europskog prosjeka.
Konvencija o radu pomoraca objedinjava čak 68 standarda koji se odnose na radne, životne i socijalne uvjete pomoraca te se stoga naziva poveljom o pravima pomoraca, istaknuo je Branko Berlan, dopredsjednik Sindikata pomoraca Hrvatske. Kako bi Konvencija mogla stupiti na snagu, pojasnio je, nužno je da je ratificira 30 članica Međunarodne organizacije rada sa 33 posto svjetske tonaže.
U pripremi za ratifikaciju ove značajne Konvencije Ministarstvo će inicirati formiranje tripartitne radne skupine koja će raditi na pripremi svih zakonodavnih i provedbenih mjera potrebnih za primjenu standarda ove Konvencije, rekla je Maja Markovčić-Kostelac, načelnica u Ministarstvu. U zakonodavnom smislu ne očekuje se potreba većih intervencija u hrvatsko zakonodavstvo jer je većina standarda već inkorporirana u hrvatski pravni sustav, naglasila je kazavši da će biti nužno poraditi na institucionalnom jačanju i na horizontalnom povezivanju različitih vladinih resora nadležnih za primjenu pojedinih segmenata Konvencije. I naravno, preduvjet za uspješnu primjenu ove Konvencije je intenzivan i kvalitetan socijalni dijalog, zaključila je.
Europska komisija upravo omogućava pregovore o sklapanju sporazuma o socijalnom partnerstvu između predstavnika europskih pomoraca i brodovlasnika, izvijestio je Mark Dickinson iz britanskog udruženja pomoraca Nautilus. Napomenuo je da se te aktivnosti provode kako bi se stvorilo zajedničko EU zakonodavstvo u cilju osiguranja ratifikacije ove konvencije u svim EU članicama do 2010. godine.
Donošenje konvencije zbog jednakih standarda za pomorce i brodare pozdravio je i Tim Springett iz Udruženja brodara Velike Britanije, kao i Dijana Jerolimov iz Tankerske plovidbe Zadar. Ona je ocijenila da hrvatski brodari neće imati problema zbog primjene konvencije jer je većina standarda već unesena kroz novi Pomorski zakonik i radno-socijalno zakonodavstvo.