Predstavljen prijedlog Izmjena i dopuna Zakona o telekomunikacijama

Slika /arhiva/050427-press-tk.jpg

Donošenjem 12 pravilnika u ovoj godini i izradom prijedloga Izmjena i dopuna Zakona o telekomunikacijama olakšat će se i pospješiti daljnja liberalizacija telekomunikacijskog tržišta, proširiti ovlasti Agencije za telekomunikacije kao neovisnog regulatora i uskladiti naša regulativa s novim regulatornim  okvirom Europske unije, istaknuo je mr. Darko Dvornik, pomoćnik ministra za telekomunikacije i poštu, prilikom današnjeg predstavljanja zakonskog rješenja kojeg je hrvatska Vlada prošli tjedan uputila u saborsku proceduru.

Na konferenciji za novinare su uz Dvornika, kao voditelja radne skupine na izradi zakonskog prijedloga, bili i državni tajnik za promet Dražen Breglec, predsjednik Vijeća Hrvatske agencije za telekomunikacije Gašper Gaćina i načelnik Odjela za telekomunikacije u resornom Ministarstvu Krešo Antonović.

Kako je obrazložio Dvornik, namjera novog prijedloga bila je i da se preciznije uredi suradnja između dva regulatorna tijela - Hrvatske agencije za telekomunikacije i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja te osobito nadležnost Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja u pitanjima ocjene namjere koncentracije u trgovačkim društvima operatora i davatelja telekomunikacijskih usluga.

Državni tajnik Breglec i pomoćnik ministra Dvornik

Uvedena je i zakonska obveza hitnog postupka pred upravnim sudom u slučaju pokretanja spora, a radi interesa tržišta, naveo je Dvornik. Također, sve odluke, financijska izvješća, popis izdanih dozvola i dodijeljenih koncesija, frekvencijski planovi, podaci o telekomunikacijskom tržištu koji nisu proglašeni tajnom Agencija će morati držati javno dostupne na svojim Internet stranicama, čime će se omogućiti javnost rada telekomunikacijskog regulatora i praćenje liberalizacije tržišta.

Predloženim zakonskim izmjenama i dopunama preciznije se i brže rješava osnivanje Vijeća korisnika telekomunikacijskih usluga koje je ključno u rješavanju sporova između građana s jedne strane i operatora i davatelja usluga s druge strane. Dvornik je istaknuo da je bilo neprihvatljivo da u tom Vijeću sjede predstavnici operatora, kao što je to dosad bilo definirano. Uvodi se i mogućnost intervencije regulatora u visinu maloprodajnih cijena mobilnih operatora.

Inspekcijski nadzor ostaje kao i dosad u okviru Ministarstva sukladno Zakonu o sustavu državne uprave, no novina je uvođenje stručnog nadzora kroz nadzornike telekomunikacija koji će raditi u Agenciji i imat će mogućnost izdavanja prekršajnog naloga.

Dopunjene su i kaznene odredbe i uvedene teže kazne za prekršitelje. Tako se umjesto dosadašnjih apsolutnih iznosa za prvu i najtežu skupinu prekršaja predlaže za pravne osobe uvesti novčana kazna u iznosu od 1-5 posto od ukupnoga godišnjeg bruto prihoda od obavljanja telekomunikacijskih usluga i djelatnosti. Predlaže se produljiti rok zastare sa jedne na tri godine za pokretanje prekršajnog postupka i izvršenje izrečenih kazni za prekršaje odredaba Zakona o telekomunikacijama.

Mjesečna naknada i cijena priključka više nisu zakonski obvezne, naglasio je Dvornik ističući kako je na tržištu i na operatorima da ponude tarifne pakete koji će imati uključenu mjesečnu naknadu ili tek fiksni iznos tzv. flate rate. Upravo ovom odredbom novog zakonskog rješenja, smatra Dvornik, potaknut će se inovacija tarifnih paketa.

Dosadašnji Zakon predviđa da stručnom službom Agencije rukovodi upravitelj, dok se sada predlaže da to bude ravnatelj kojeg bi imenovao resorni ministar. Imenovanje predsjednika Vijeća Agencije također bi bila u ovlasti ministra, a Dvornik je rekao da je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja u kojoj Vijeće imenuje parlament, dok je u drugim zemljama to najčešće Vlada.

Dražen Breglec, Gašper Gaćina, Krešo Antonović, Darko Dvornik

Također, demantirao je tvrdnje po kojima se ovim zakonskim prijedlogom želi intervenirati u postojeći sastav Vijeća. Nema nikakvog rušenja postojećeg regulatora, odredba o sastavu Vijeća u kojem mora sjediti najmanje jedan diplomirani ekonomista i pravnik primjenjuje se od sljedećeg formiranja regulatora, odnosno za dvije i pol godine, pojasnio je Dvornik. Regulator je ostao neovisan i samostalan, ustvrdio je Gašper Gaćina i pozdravio prijedlog izmjena i dopuna Zakona koji će riješiti poteškoće u radu s kojima se Agencija dosad susretala.

 



Vijesti iz medija