Potpredsjednik Vlade i ministar Butković u Dubrovniku potpisao ugovore za dva važna cestovna projekta

  • Slika /slike/foto 11_25/foto PPVRH PUG-DNZ 21-11_25/nsl PPVRH PUG-DNZ 21-11_25.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković boravio je danas u Dubrovniku gdje je, u nazočnosti predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, potpisao ugovore za dva značajna cestovna projekta na području Dubrovačko - neretvanske županije, ukupne vrijednosti veće od 30 milijuna eura.
 
Ugovore su, uz potpredsjednika Vlade i ministra Butkovića, potpisali ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU Dragan Jelić te korisnici projekata - gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković i ravnatelj Županijske uprave za ceste Dubrovačko - neretvanske županije Ivo Kaštelan.
 
Prvi ugovor odnosi se na rekonstrukciju županijske ceste ŽC6224 u duljini od gotovo 10 kilometara, od nove luke Polačište do naselja Račišće na otoku Korčuli, u vrijednosti 25,49 milijuna eura. Riječ je o ključnoj prometnici koja povezuje naselja otoka s gradom Korčulom te s novom lukom Polačište, koja postaje primarna veza otoka s kopnom.
 
Drugi ugovor obuhvaća izgradnju nove spojne ceste od Nove Mokošice do bivše županijske ceste Ž6254 u Dubrovniku, ukupne vrijednosti 4,69 milijuna eura. Nova prometnica, duga 895 metara, uključuje dva prometna traka, nogostupe, tri autobusna ugibališta te prateću komunalnu infrastrukturu, čime će se smanjiti opterećenje postojećeg prometnog čvora i povećati sigurnost prometa.
 
Tom prigodom potpredsjednik Vlade i ministar Butković istaknuo je: „Jedan projekt obuhvaća rekonstrukciju ceste od nove luke Polačište do Račišća na Korčuli, a drugi izgradnju nove spojne ceste koja će povezati Novu Mokošicu s bivšom županijskom cestom Ž6254. Ovi projekti, vrijedni više od 30 milijuna eura i sufinancirani iz EU sredstava, značajno doprinose boljoj prometnoj povezanosti i većoj sigurnosti prometa.".
 
Ministar je pritom podsjetio i na druge strateške projekte koji se provode u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, poput izgradnje obilaznice Orebića, novog trajektnog pristaništa Perna, ceste Žrnovo - DC118 na Korčuli te niza ulaganja u lučku infrastrukturu. Naglasio je kako se „ovime nastavlja lučko-cestovna renesansa na području županije“ te zaključio:
„Drago mi je da nastavljamo sa snažnim ulaganjima u prometnu infrastrukturu na području županije, što će dugoročno donijeti još bolju povezanost i kvalitetniji život našim građanima.“
 
Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković zahvalio je Vladi i resornom ministarstvu na snažnoj podršci te poručio:
„.Mi već pripremamo i novi projekt - cestu Kineski zid, koja kreće sljedeće godine. Svi ovi projekti u konačnici olakšavaju život našim građanima i podižu ukupnu kvalitetu života u Dubrovniku.“
 
„Riječ je o dva iznimno važna projekta. Osobno sam posebno vezan uz realizaciju spojne ceste od Nove Mokošice, projektu kojem se iznimno veselim. Siguran sam da isto osjećaju i moji sugrađani, jer će upravo ta cesta omogućiti lakši i sigurniji prilaz vrtiću i školi“, izjavio je župan Dubrovačko-neretvanske županije Blaž Pezo.

Najave