Potpisana Deklaracija o provedbi CEATS projekta

Slika /arhiva/bec_a.jpg

Osam zemalja članica CEATS (Central European Air Traffic Services) Sporazuma, kojim se predviđa uspostava pružanja usluga kontrole zračne plovidbe u gornjem sloju za osam država srednje Europe iz budućeg sjedišta u Beču, danas su na ministarskoj Konferenciji potpisali Deklaraciju kojom izražavaju političku spremnost da zajednički nastave implementaciju CEATS projekta, dok je pet država (Austrija, BiH, Slovačka, Mađarska i RH) potpisalo i Rezoluciju o uspostavi sjedišta CEATS-a u Beču.

Sukladno Rezoluciji, u Beču bi sjedište jedinstvene kontrole zračne plovidbe za zemlje srednje Europe započelo  s pripremama 2009. godine, 2012. godine ostvario bi se puni kapacitet, dok bi 2015. ono u potpunosti pružalo usluge kontrole zračne plovidbe u gornjem zračnom prostoru za osam država srednje Europe.

Temeljem Zaključka hrvatske Vlade, pored osam izaslanstava država CEATS-a i EUROCONTROL-a (Europske organizacije za sigurnost zračne plovidbe) te uz sudjelovanje predstavnika Europske komisije, na Konferenciji je sudjelovalo i hrvatsko izaslanstvo koje je predvodio državni tajnik za promet Dražen Breglec koji je prema navedenom zaključku bio glavni pregovarač i ovlašten za potpisivanje Rezolucije. U hrvatskoj delegaciji, uz državnog tajnika, bili su i pomoćnik ministra za zračni promet Pero Bilas i direktor Hrvatske kontrole zračne plovidbe Dražen Ramljak.

Na Konferenciji su potpisana dva dokumenta: Deklaracija i Rezolucija. S obzirom da su većim djelom prihvaćeni hrvatski amandmani na Rezoluciju, kao i primjedbe na sam tekst Deklaracije, voditelj hrvatskog izaslanstva potpisao je oba dokumenta. Italija, Češka i Slovenija nisu potpisale Rezoluciju, međutim, kao što je to istaknula Slovenija, nastojat će u što skorije vrijeme potpisati Rezoluciju kada se u tim državama u cijelosti ispune preduvjeti za ratifikaciju CEATS Sporazuma. Kako većina amandmana Republike Češke nije prihvaćena, njihovo izaslanstvo nije potpisalo Rezoluciju, već su zatražene dodatne konzultacije.

Međudržavna suradnja u sklopu CEATS Projekta osigurat će pružanje usluga kontrole zračne plovidbe u gornjem zračnom prostoru svim korisnicima zračnog prostora na način da se osigura maksimalna korist i efikasnost temeljena na minimalnim troškovima uz poštivanje europskih standarda sigurnosti zračnog prometa.

Kako se ovaj projekt nakon stupanja na snagu «Single European Sky Regulative«, treba uklopiti u taj pravni okvir koji na novim pravnim osnovama ustrojava zračni prostor iznad država članica EU, to će značiti dodatno usklađivanje propisa, kao i integraciju hrvatskog zračnog prostora u zračni prostor Europske unije.
Deklaracija s ministarske Konferencije CEATS-a.

Deklaracija s Ministarske konferencije CEATS-a



Vijesti iz medija