- Objavljeno: 08.04.2010.
Potpisan Sporazum o suradnji u intermodalnom prijevozu u Hrvatskoj
Sporazum o suradnji u području razvoja i promidžbe intermodalnog prijevoza u Republici Hrvatskoj potpisali su danas u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Dražen Žgaljić (Hrvatska udruga za promicanje međuobalnog prometnog povezivanja), Damir Obad (Centar za razvoj unutarnje plovidbe d.o.o.), Branko Kreš (Savez za željeznicu), Marijan Banelli (Gospodarsko interesno udruženje Cestovni prijevoznik) i Jakov Karmelić (Hrvatska udruga pomorskih agenata).
Intermodalni prijevoz je prijevoz tereta u jedinicama kombiniranjem najmanje dviju vrsta prijevoza u prijevoznom lancu, gdje većina puta prolazi željeznicom, unutarnjim vodenim putovima ili oceanskim brodom i gdje je početni i završni cestovni dio puta što je moguće kraći.
Potpisivanje Sporazuma pozdravio je kap. Mario Babić, državni tajnik za more, ocijenivši da će intermodalni prijevoz omogućiti bolje korištenje hrvatskih prometnih pravaca i poboljšati suradnju između različitim granama prometa. Naglasio je da se u Europskoj uniji promet premješta s cesta na ekološki prihvatljivije vidove prometa, a da Hrvatska još zaostaje u tom trendu.
Temeljem potpisanog sporazuma Hrvatska udruga za promicanje međuobalnog prometnog povezivanja (Short Sea Shipping Centre Croatia – SPC Croatia) će na sljedećoj Skupštini predložiti svojim članicama transformiranje u Klaster intermodalnog prijevoza te organizaciju odjela promocije, razvojnih projekta i informatizacije, istaknuo je predsjednik udruge Dražen Žgaljić. Svoje djelovanje će, dodao je, uz potpisnike sporazuma, proširiti na cijeli prijevoznički prostor RH, te osnovati zajednički tim za provedbu planiranih aktivnosti.
Udruga je osnovana 2005. godine sa zadaćom promicanja i razvoja intermodalnosti. Njene članice su pomorske lučke uprave, lučki koncesionari, agenti, Hrvatske željeznice i nekoliko interesnih udruženja.
Ova udruga na nacionalnoj razini provodi projekt identifikacije uskih grla u intermodalnom prijevozu, kojeg je inicirala Europska komisija. Usko grlo je bilo koja prepreka nesmetanom teretnom i putničkom prijevozu bilo da se radi o administrativnom, operativnom, pravnom, lokalnom, nacionalnom ili sličnom problemu.
Posebnu pažnju ova udruga posvećuje promociji korištenja europskih fondova (IPA, FP7, Marco Polo II, CIP, IEE) te pruža i aktivnu pomoć članicama u pripremi projektnih prijedloga te provođenju projekata.