Poruka ministra Kalmete povodom Svjetskog dana pomorstva 28. rujna

Slika /arhiva/Kalmeta-portret-ww.jpg

Povodom Svjetskog dana pomorstva koji se ove godine obilježava pod motom „Tehnička suradnja: Odgovor Međunarodne pomorske organizacije na ciljeve milenijskog razvoja“ ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta upućuje svoju poruku:
 
Svjetski pomorski dan koji se tradicionalno obilježava u rujnu, ove je godine posvećen tehničkoj suradnji na pomoći zemljama u razvoju u primjeni međunarodnih standarda sigurnosti na moru i zaštiti morskog okoliša, a kao odgovoru Međunarodne pomorske organizacije (IMO) na ciljeve milenijskog razvoja definirane na Svjetskom samitu 2005. godine.

Naime, upravo programima tehničke pomoći, IMO promovira i u praksi provodi aktivnosti usmjerene na povećanje sposobnosti Vlada u zemljama kojima nedostaje tehničkih znanja i resursa nužnih za uspješnu primjenu međunarodnih instrumenata u pomorskom sektoru. Kako je čovjek najznačajniji čimbenik sigurnosti na moru, programi tehničke pomoći značajno su usmjereni na razvoj ljudskih potencijala kroz programe obrazovanja, osposobljavanja i drugih vidova prijenosa znanja.

Među ciljevima milenijskog razvoja, rad IMO-a je najuže vezan uz osiguravanje održivog razvoja morskog okoliša i promicanje globalnog partnerstva za razvoj. Što se tiče zaštite okoliša, značajan doprinos njegovom očuvanju rezultat je niza mjera razvijenih u okviru IMO-a i primijenjenih od strane država članica i pomorske industrije, kojima se povećava sigurnost brodova, smanjuje broj pomorskih nesreća i samim time smanjuje onečišćenje mora, a što je jedan od temeljnih stupova održivog razvoja.

U kontekstu navedenih opredjeljenja koje naglašava u svojoj poruci povodom Svjetskog dana pomorstva i glavni tajnik IMO-a Efthimios Mitropoulos, sa zadovoljstvom ističemo kako Republika Hrvatska obilježava ovaj dan s novijom i većom flotom u koju su uključeni i tankeri velikih tonaža građeni po najvišim primjenjivim svjetskim standardima. Kako bi osigurala daljnju modernizaciju flote, Vlada nastavlja s realizacijom programa subvencioniranja gradnje poglavito putničke, izletničke i ribarske flote. Također, novim je Pomorskim zakonikom hrvatskim brodarima omogućeno da ostvarenu dobit ulože u modernizaciju flote bez bilo kakvog oporezivanja, a što je u vremenu konjukture na brodarskom tržištu itekako značajan doprinos razvoju hrvatskog brodarstva.

Svjesni da bez kontinuiteta pomorske struke neće biti moguće ostvariti napredak hrvatskog pomorstva, posebnu pozornost posvećujemo mladim kadrovima u pomorstvu, kroz stipendiranje đaka i studenata pomorskih škola i fakulteta. Ove je godine tako po prvi puta dodijeljeno 40 stipendija za studente i 140 za đake pomorskih škola. Ujedno, raspisan je natječaj za izradu projekta školskog broda.

Nastavno na primjenu međunarodnih instrumenata razvijenih u okrilju IMO-a, Ministarstvo je u Pretpristupnoj pomorskoj strategiji posebnu pozornost posvetilo i usklađivanju pomorske regulative s pravnom stečevinom Europske unije, a koja slijedi i nadograđuje međunarodne konvencije IMO-a.

Želim spomenuti na ovom mjestu i važnost održavanja Konferencije Međunarodne organizacije (ILO) rada u veljači ove godine, na kojoj je usvojena Konsolidirana pomorska konvencija, plod zajedničkog rada IMO-a i ILO-a. Od ove se Konvencije očekuju brojni pozitivni učinci za rad pomoraca, pa će Ministarstvo, vodeći računa o unapređenju statusa pomoraca, poduzimati daljnje aktivnosti sa ciljem što brže primjene ove Konvencije.

Sa ciljem osiguravanja daljnje sveobuhvatne zaštite Jadranskog mora, Ministarstvo je pokrenulo inicijativu za proglašenje Jadrana posebno osjetljivim morskim područjem, o čemu se uskoro očekuje rasprava u IMO-u.

Republika Hrvatska će i nadalje putem aktivnog sudjelovanja izaslanstava u radu tijela Međunarodne pomorske organizacije, te dosljedne primjene međunarodnih instrumenata, pružati svoj doprinos ostvarenju ciljeva IMO-a, te time i ciljeva milenijskog razvoja.



Pisane vijesti