Poruka ministra Kalmete povodom Europskog dana mora 20. svibnja

Slika /arhiva/kalmeta.jpg

 
U povodu prvog obilježavanja Europskog dana mora 20. svibnja, kada će biti održana i službena "inauguracija" tog dana u Strasbourgu, gdje će predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, predsjednik Europskog vijeća Janez Janša i predsjednik Europskog parlamenta Hans-Gert Poettering potpisati trostranu izjavu (deklaraciju) o uspostavi Europskog dana mora, a Europski parlament glasati o izvješću o integriranoj pomorskoj politici EU, ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta daje sljedeće priopćenje:

Europska unija nesumnjivo je najveća pomorska velesila svijeta. O tome govore podaci da u Europi 50% stanovništva živi do 50 km od mora, 90% roba dolazi brodom, a 43% prometa roba unutar Europe odvija se morskim putem. Europski brodari kontroliraju 40% svjetske pomorske flote, a u europskim se lukama godišnje prekrca 3,5 milijarde tona tereta i 350 milijuna putnika, te pomorski sektor EU, uključujući brodogradnju, luke, ribarstvo i vezano gospodarstvo zapošljava 3 milijuna radnika. Želeći istaknuti svoj pomorski karakter i potencijale, a ujedno i promovirati novu integriranu pomorsku politiku, 20. svibanj proglašava se Europskim danom mora.

Na svom putu prema Europskoj uniji, Republika Hrvatska je donošenjem Pretpristupne pomorske strategije odredila ciljeve i mjere kojima osigurava stratešku usmjerenost na razvoj pomorskog gospodarstva na načelima izvrsnosti, te uz punu brigu o očuvanju morskog okoliša. Na taj se način ujedno osigurava primjena integrirane pomorske politike EU koja posebnu pozornost pridaje zaštiti europskih mora i podizanju razine sigurnosti plovidbe.

U određivanju strateških ciljeva prioriteti su i u hrvatskoj Pretpristupnoj strategiji na očuvanju bioraznolikosti Jadranskog mora promicanjem ekosustavnog pristupa upravljanju svim aktivnostima vezanim uz more. U uvjetima rastućeg pomorskog prometa na Jadranu, a posebno rasta prijevoza opasnih tvari, javlja se naglašena potreba za kontinuiranim integriranim nadzorom pomorske plovidbe koji se u nas upravo provodi u okviru PHARE projekta, odnosno uz potporu EU.

Ostvarenjem hrvatskog prijedloga za proglašenje Jadranskog mora Posebno osjetljivim morskim područjem na najbolji način ostvarit će se zaštita Jadranskog morskog prostora od onečišćenja.

Uspješnost ostvarenja spomenutih i drugih mjera pomorske politike uvelike ovisi od visoko obrazovanih i motiviranih pomoraca i svih drugih zaposlenika u pomorskom klasteru. Stipendiranjem učenika i studenata i drugim mjerama poticanja pomorskih zanimanja, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture doprinosi stvaranju svijesti o važnosti pomorstva. 

 



Pisane vijesti