Počeo projekt "Potpora Vijeću za poštanske usluge"

Slika /arhiva/logotip.jpg


Iako trenutno važeći hrvatski Zakon o pošti nije u potpunosti usklađen s zakonodavstvom Europske unije, Hrvatska je ipak u segmentu poštanskih usluga donekle dostigla zemlje EU-a, a za dalje približavanje europskim standardima izuzetno je važno ojačati ulogu i moć Vijeća za poštanske usluge kao nacionalnog i neovisnog regulatora na tržištu tih usluga.

Kazao je to danas između ostalog predstavnik Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Constantino Longares Barrio na početnom sastanku Twinning projekta 'Potpora Vijeću za poštanske usluge' u Zagrebu.

Taj savjetodavni projekt kojeg s 250 tisuća eura financira Europska komisija do kraja ove godine pokušat će pridonijeti ne samo jačanju institucionalne sposobnosti Vijeća nego i promovirati uvođenje i održavanje tržišnog natjecanja na tržištu poštanskih i kurirskih usluga.

Partneri na tom projektu Vijeću za poštanske usluge su njemačko Federalno ministarstvo za gospodarstvo i tehnologiju te njemačka Federalna agencija za električnu energiju, plin, telekomunikacije, poštu i željeznice.

Zahvaljujući im na suradnji predsjednica Vijeća za poštanske usluge Terezija Benčić podsjetila je da je Vijeće osnovano sredinom 2004. temeljem Zakona o pošti (iz 2003.) te da je 'proradilo' 2005.  Istaknula je da od projekta očekuju dobivanje savjeta i saznanja kako postati istinski neovisni regulator na tržištu poštanskih i kurirskih usluga sukladno zakonodavstvu i praksi EU-a.

Ta saznanja će biti posebno korisna u svjetlu priprema Hrvatske za potpunu liberalizaciju tržišta tih usluga u EU, odnosno postizanje jedinstvenog tržišta poštanskih usluga u EU koje će najvjerojatnije, unatoč željama nekih zemalja da se odgodi do 2012., ipak početi s 1. siječnjem 2009.

Benčić je dodala da proces postupnog otvaranja tržišta tih usluga u EU ulazi u završnu fazu s obzirom da je krajem prošle godine Europska komisija izradila prijedlog treće Poštanske direktive. Njome bi se od početka 2009. ukinula dosad zajamčena prava odnosno monopola javnih operatora. Time bi dodatno ojačala i uloga nacionalnih regulatora u nadzoru daljnjeg pružanja univerzalnih poštanskih usluga određene kvalitete pod jednakim uvjetima i po pristupačnim cijenama na cijelom teritoriju država članica EU-a.

Voditelj projekta s njemačke strane Manfred Schaefer naglašava da u sklopu projekta osim detaljne analize hrvatske pravne osnove i propisa za poštanske usluge planiraju održati i radionice s predstavnicima operatera, kao i utjecati na donošenje novog zakona o pošti. Pritom savjetuje da se s tim pričeka dok se treća Poštanska direktiva ne raspravi u Bruxellesu, a kad stupi na snagu da se njene odredbe ugrade i u hrvatski zakon. (Hina)



Vijesti iz medija