Ostvaren napredak u liberalizaciji telekom tržišta

Slika /arhiva/15022006 KOCKICA_008.jpg

Hrvatska Vlada je u protekle dvije godine udarila temelje u procesu liberalizacije telekomunikacijskog tržišta. Dolazak novih operatera u fiksnoj i mobilnoj mreži rezultirao je rastom ulaganja od oko 200 milijuna EUR-a, rastom novozaposlenih, osobito mladih i visokoobrazovanih stručnjaka, porastom prihoda državnog proračna i BDP-a, povećanjem konkurentnosti, te multiplikativnim učinkom na nacionalno gopodarstvo, ocjenio je državni tajnik za promet Dražen Breglec na panel raspravi održanoj u organizaciji Delegacije Europske komisije i resornog Ministarstva pod nazivom "Liberalizacija telekomunikacijskog tržišta-proljeće 2006".

Kao daljnji korak liberalizaciji Breglec je najavio da će do kraja godine biti provedena treća faza privatizacije HT-a, a podsjetio je i na nekoliko najvažnijih aktivnosti i rezultata ove Vlade postignutih na području telekomunikacija. Prije dvije godine Vlada je dala suglasnost za rapisivanje javnog natječaja za 3. mobilnog operatora koji je po dobivanju koncesije započeo radom. Snižavanje naknada u nepokretnoj mreži sa 8 milijuna na svega 20.000 kuna, u skladu s EU standardima, omogućilo je izdavanje dozvola za obavljanje javnih govornih usluga za 16 novih davatelja, od čega su 3 nova operatora započela s komercijalnim radom.

Također, cijene usluga snižene su u prosjeku 10-15%, a svi operatori na tržištu nepokretne telefonije, uključujući i HT, uveli su više tarifnih paketa. Na temelju Pravilnika o telekomunikacijskim uslugama uveden je obavezni tarifni sustav s obračunskom jedinicom od 1 sekunde u nepokretnoj telefoniji. Ministarstvo je objavilo sažetke ugovora o privatizaciji HT-a iz 1. i 2. faze privatizacije, a tijekom 2005. uvedene su usluge prenosivosti broja i predodabira operatora.

Šef Delegacije Europske komisije u Zagrebu Vincent Degert istaknuo je da je Hrvatska na području telekomunikcija naprednija od svih zemalja koje su 1998. godine počele pregovore za ulazak u Europsku uniju. Naglasio je da Hrvatska može još više otvoriti svoje telekom tržište, što je, prema njegovim riječima, presudno za daljnja ulaganja i niže cijene za potrošače i gospodarstvo.

Hrvatski telekom podupire proces liberalizacije i smatra da proces dugoročno pridonosi razvoju cijelog društva, a stupanj liberalizacije ne može se mjeriti sa gubitkom udjela najvećeg operatora na telekomunikacijskom tržištu, već su za to bitne nove usluge, bolje cijene i na kraju zadovoljstvo korisnika, istaknuo je Siniša Đuranović, direktor Korporativnog Sektora za regulatorne poslove HT-a.

Predsjednik udruženja za telekomunikacije pri HGK Petar Čavlović smatra da proces liberalizacije nije uspiješan budući da je udio novih operatora na tržištu manji od jedan posto, što nije srazmjerno ulaganjima od 50 milijuna EUR-a i otvaranju oko 500 novih radnih mjesta zbog dolaska novih operatora.

Saborski zastupnik Živko Nenadić najavio je da će Odbor za pomorstvo, promet i veze Hrvatskog sabora aktivno sudjelovati u donošenju zakona u području telekomunikacija.

Bitno je omogućiti ulazak novim operaterima na tržište, a kloniti se brzopletih rješenja, načelo je Hrvatske agencije za telekomunikacije, rekao je Gašper Gaćina, predsjednik Vijeća Agencije. Dodao je da se Agencija zalaže za pristup novih operatora postojećoj infrastrukturi.

Miroslav Hreljac, predsjednik Vijeća korisnika telekomunikcijskih usluga, napomenuo je da se 80 posto zaprimljenih žalbi odnosi na visoke račune zbog "dialera" i drži da su operateri dužni ulagati u zaštitu potrošača uvođenjem mjera koje spriječavaju zlouporabu korištenja impulsa.



Vijesti iz medija