- Objavljeno: 09.02.2011.
Osnovana zadruga 'Hrvatski otočni proizvod'
U cilju što boljeg plasmana proizvoda s oznakom „Hrvatski otočni proizvod“, u Splitu je jučer osnovana zadruga „Hrvatski otočni proizvod“ sa sjedištem u Visu.
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture vjeruje da će osnivanje zadruge pridonijeti razvoju projekta „Hrvatski otočni proizvod“, kojeg je pokrenulo 2007. godine, ali isto tako i dobrom plasmanu proizvoda nositelja ove oznake te ostanku stanovništva na hrvatskim otocima.
Nakon održane Skupštine, koja je okupila 19 nositelja oznake „Hrvatski otočni proizvod“, predstavnike Hrvatskog saveza zadruga i predsjednicu Savjeta projekta, Ugovor o osnivanju zadruge potpisalo je 19 osnivača.
Predsjednik skupštine je Joško Šantić, vlasnik obrta „Brač fini sapuni“. Toni Bunčić, vlasnik obrta „Poje“ (Vis), Andrija Carić, upravitelj PZ Svirče (Hvar), Fanito Žuvela, vlasnik obrta „Torkul“ (Korčula), Zrinka Tolno, vlasnica „Gorke naranče d.o.o.“ (Vis), i Duško Vidov, upravitelj ribarske Zadruge Kali (Dugi otok) imenovani su za članove nadzornog odbora, a upravitelj zadruge je Velimir Mratinić, vlasnik obrta „Brojne“ s otoka Visa.
Oznaku kvalitete „Hrvatski otočni proizvod“ (HOP) do sada je dobilo 70 otočnih proizvođača (od kojih 5 ekoproizvođača) za 168 proizvoda i proizvodnih linija s 16 otoka (Brač, Hvar, Vis, Korčula, Pag, Krk, Lastovo, Dugi Otok, Rab, Cres, Prvić, Ugljan, Pašman, Mljet, Lošinj, Pelješac). Riječ je o prehrambenim, kozmetičkim i odjevnim proizvodima te suvenirima.
Dobitnicima oznake HOP Ministarstvo pomaže na različite načine u cilju njihovog boljeg pozicioniranja na domaćem i inozemnom tržištu, a ovu oznaku proizvođači dobivaju besplatno. Ono po čemu je ovaj projekt prepoznatljiv i specifičan je što je riječ o proizvodima vrhunske kvalitete, rađenim u malim serijama i većinom manufakturne proizvodnje. Zbog tih karakteristika ovaj projekt, koji nema masovno obilježje, a uz elitnost nudi i raznovrsnost, postao je hrvatski brend.