ODRŽAN SASTANAK O UNAPREĐENJU STATUSA POMORACA

Slika /arhiva/pomorci-status.jpg

U Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture održan je danas sastanak državnog tajnika za more BRANKA BAČIĆA u nazočnosti ravnatelja Uprave Maria Babića s predsjednikom Sindikata pomoraca Hrvatske Vladimirom Svalinom o aktualnim pitanjima vezanim uz unapređenje statusa hrvatskih pomoraca.

Na sastanku je razmatrana problematika provedbe socijalne reforme za pomorce, koja je u primjeni od ove godine, te je zaključeno da neće biti njene odgode. Još jednom je naglašeno da sadašnji zakon pomorce u međunarodnoj plovidbi stavlja u povoljniji položaj jer predviđa poreznu olakšicu od 183 dana i pomorski dodatak od 400 kn za svaki dan proveden na brodu.

Vezano uz određene poteškoće u provedbi reforme, sljedeći tjedan će se održati sastanak predstavnika Ministarstva, Porezne uprave i sindikata, na kojem će se dati dodatna pojašnjenja o prijavi poreza na dohodak koja je obvezna za sve pomorce u međunarodnoj plovidbi.

Socijalnom reformom svi hrvatski pomorci u međunarodnoj plovidbi, bez obzira pod kojom zastavom plove, izjednačeni su u pravima i obvezama u odnosu na mirovinsko i zdravstveno osiguranje, te porezni sustav. Time je nakon više desetljeća svim pomorcima i njihovim obiteljima zajamčena socijalna sigurnost uz izuzetno povoljne porezne olakšice.

Kao što smo već najavili, lučke kapetanije će od idućeg tjedna svim pomorcima u međunarodnoj plovidbi na kućnu adresu poslati potvrdu o broju dana u međunarodnoj plovidbi u protekloj godini, uključujući i dane izvan plovidbe, odnosno dane provedene na putovanju, školovanju u inozemstvu i liječenju.

Ovu potvrdu pomorci u međunarodnoj plovidbi moraju priložiti kod godišnje prijave poreza na dohodak najkasnije do 28. veljače 2009., bez obzira da li je ukupan broj dana veći od 183. Naime, svim pomorcima koji prema potvrdi ispune uvjet trajanja plovidbe 183 ili više dana u međunarodnoj plovidbi, neće se obračunavati porez na dohodak za primitke po toj osnovi.

Na sastanku je dogovoreno da će se u veljači održati okrugli stol o dekriminalizaciji pomoraca, na kojem će sudjelovati predstavnici Ministarstva, sindikata, Udruge za pomorsko pravo, Međunarodne pomorske organizacije, Međunarodne organizacije rada i Međunarodnog udruženja transportnih radnika.

Također, najavljeni su sastanci o uvođenju beneficiranog radnog staža za pomorce i o sudjelovanju u radu Svjetske pomorske organizacije na izmjeni STCW konvencije koja se odnosi na standarde za izobrazbu, izdavanje svjedodžbi i držanje straže pomoraca.



Pisane vijesti