Od 1. siječnja 2008. godine 32 tisuće pomoraca u radnom i socijalnom sustavu

Slika /arhiva/071214st 1.JPG

Od 1. siječnja 2008. godine svi hrvatski pomorci, kojih je prema podacima Sindikata pomoraca oko 32 tisuće, ulaze u radni i socijalni sustav, čime će biti zdravstveno i mirovinski osigurani, istaknuo je Branko Bačić, državni tajnik za more, na današnjoj javnoj tribini o socijalnoj reformi za pomorce.

Prijavu pomoraca na mirovinsko i zdravstveno osiguranje ustvari će obavljati lučke kapetanije kojima će se pomorci prijavljivati prilikom ukrcaja, odnosno iskrcaja na brod, rekao je Bačić.

Govoreći o poreznim olakšicama Bačić je pojasnio da će pomorci koji plove u međunarodnoj plovidbi više od 183 dana u godini biti oslobođeni plaćanja poreza na dohodak. Također, dodao je kako će se za pomorce u međunarodnoj plovidbi osnovica za plaćanje doprinosa obračunavati kao da su na brodu u nacionalnoj plovidbi.

Prema riječima kap. Maria Babića, pomoćnika ministra, samo tri države u Europi imaju za pomorce ovakvo oslobođenje od plaćanja poreza.

Napomenuo je kako je 5c izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika omogućeno da poslove ukrcavanja pomoraca na strane brodove obavljaju agenti koji ispunjavaju predviđene uvjete, a taj su posao dosad radili ilegalno jer nisu bili registrirani.

Posrednici pri zapošljavanju ne smiju uzimati naknadu od pomorca, već od brodara, a svaki će pomorac morati imati pomorsku knjižicu u koju će mu se u lučkoj kapetaniji upisivati plovidbeni staž, istaknuo je Babić.

U sustav obveznog zdravstvenog osiguranja mogu biti uključeni i članovi obitelji pomoraca, upozorio je danas brojne okupljene pomorce Ivica Klarić iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, dok im je Željko Janeš iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje pojasnio da nakon iskrcaja mogu predati zahtjev za produženo osiguranje, čime bi im uz nastavak plaćanja doprinosa tekao mirovinski staž.

U Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka bit će uspostavljena središnja baza podataka radi utvrđivanja konačnog broja hrvatskih pomoraca i njihovog uvođenja u sustav, naglasio je Branimir Belančić Farkaš iz resornog Ministarstva.

O otplati duga u krajnjem roku otplate od 24 mjesečnih obroka govorio je Tomo Šnajder iz Porezne uprave kazavši da je evidentirano 80 milijuna kuna dugovanja pomoraca s osnova doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje.

Za dospjele, a neuplaćene obveze s kamatama do 31. srpnja ove godine pomorci će moći podnijeti zahtjev za obročnom otplatom do 31. srpnja 2008. godine, rekao je Šnajder. 



Pisane vijesti